Library House

Hanna Michelson Fria Folket
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Library House powstał z myślą o potrzebach ceramika i prawnika. Potrzebowali domu, który pomieści ich bogaty księgozbiór. Potrzebowali również przestrzeni do pracy i aktywności twórczej. Mając różne potrzeby i rytmy, a jednocześnie ciesząc się swoim towarzystwem – para marzyła o domu, w którym mogliby znaleźć spokój i pracować indywidualnie. Jednak bez całkowitego odgradzania się od siebie nawzajem. Odpowiadając na te prośby, pracownia architektoniczna Fria Folket skomponowała dom zorganizowany wokół galerii książek obramowanej niewielkim dziedzińcem.

W towarzystwie natury

Dom stoi na skraju rzadkiego lasu sosnowego nad jeziorem Voxsjön. Podczas gdy elewacje północna, wschodnia i zachodnia są dość zamknięte na otoczenie z kilkoma starannie dobranymi widokami, strona południowa otwiera się w kierunku jeziora.

Biblioteka sercem domu

Centralnie położoną bibliotekę uzupełniają cztery budynki z dwuspadowymi dachami. Każdy z nich rozwiązuje swoją specyficzną część zgodnie z sąsiednią sekcją. Budynek wschodni – gotowanie i ogrodnictwo, południowy – sztuka i rzemiosło, zachodni – prawo, nauka i muzyka oraz północny- medytacja i samorozwój. Łącząc ze sobą tomy – zarówno tematycznie, jak i systemowo – biblioteka funkcjonuje jako rdzeń i krwiobieg projektu.

W zgodzie z ruchem Słońca

Cztery konstrukcje  zorganizowano w kolejności ruchu Słońca z wejściem zgodnie z punktem początkowym dnia, na wschodzie. Poruszając się po domu, Słońce w końcu spoczywa, podobnie jak dom, na północy. Stopień prywatności odbywa się w tej samej pętli. Od najbardziej towarzyskich przestrzeni, korytarza i kuchni, po najbardziej prywatne przestrzenie na końcu kręgu. Drzwi, po jednym w każdym z czterech rogów galerii książek, zapewniają dostęp do dziedzińca ze wszystkich części domu. Ułatwia to poruszanie się między wnętrzem a zewnętrzem. Mocna granica, na którą składają się regały, w połączeniu z przezroczystością przeszklonych ram dziedzińca, wzmacnia wrażenie biblioteki wychodzącej poza klimatyczną skorupę. Programuje dziedziniec w przestrzeń do czytania na świeżym powietrzu.

Surowe wnętrze

Biorąc pod uwagę szeroką gamę kolorystyczną biblioteki, materiały zastosowane we wnętrzu są nieliczne i surowe. Na tle jasnej palety bieli, bielonej sosny i naturalnej sosny, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi wyróżnia się ciepłą, ceglastą barwą. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, Library House dostosowano do istniejących mebli rodziny, aby zmniejszyć potrzebę zakupu nowych i wymiany. Z dalszym zamiarem zmniejszenia śladu środowiskowego, ściany i dachy zbudowano bez plastiku i zaizolowano włóknami lnianymi. Wszystko zgodnie z lokalnymi tradycjami tego obszaru. Fasadę pokryto nieobrobionym rdzeniem sosnowym z lokalnego tartaku, a pozbawioną betonu podstawę ze szkła piankowego wykonano ze szkła pochodzącego z recyklingu. Woda deszczowa z dachu pokrytego alucynkiem zbierana jest w podziemnym zbiorniku zaopatrującym szklarnię w wodę.

Zgodnie ze starymi nordyckimi tradycjami budowlanymi jedną część Library House skonstruowano tak, aby można ją było odłączyć od reszty domu pod względem ogrzewania. Daje to możliwość zmniejszenia rozmiaru domu, gdy temperatura spada. Pewne poczucie rytmu przenika dom, gdy siatka konstrukcji artykułuje się w nośnych szklanych przegrodach, wyprodukowanych przez lokalną stolarkę okienną.

Lokalizacja: Voxsjön, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA