Light Path

Bohlin Cywinski Jackson Nicholas Snyder
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Light Path, dom zbudowany na XIX-wiecznych polach uprawnych w północno-wschodniej Pensylwanii, został zaprojektowany tak, aby klienci mogli bezpiecznie starzeć się na jednym poziomie.

Light Path obejmuje naturę, dobre samopoczucie i zdrowy tryb życia. Ta rezydencja „drugiego aktu” niesie ze sobą ulubione elementy klientów – rozległe widoki, naturalne światło i wentylację oraz znajomy kunszt. Rozległe okna, świetlik wzdłuż centralnej osi i głównych pomieszczeń mieszkalnych oraz przesuwane szklane drzwi tworzą przestronne środowisko połączone z otoczeniem. Świetliki i okna zapewniają oszczędność energii dzięki zwiększonej ilości naturalnego światła do codziennych zadań i znajdowania drogi, a także cyrkulacji świeżego powietrza w celu naturalnego chłodzenia. Ewentualna potrzeba wózka inwalidzkiego doprowadziła do powstania wyjątkowo szerokich korytarzy, przestronnego garażu z nieograniczonym wejściem do domu, przestrzeni do pracy z obniżonymi blatami i łatwymi do uchwycenia, specjalnie zaprojektowanymi uchwytami do szuflad.

Elastyczność przeplata każdy aspekt domu z trzema sypialniami. Plan piętra zapewnia dostępność i elastyczność adaptacyjnej domowej opieki zdrowotnej w miarę zmieniających się potrzeb w czasie. Ścieżki tworzą prosty krzyż, zachęcający do eksploracji domu.

Rezydencja jest mniejsza niż poprzedni dom właścicieli. Z łatwością jednak pomieści gości lub opiekunów. Każdy z pokoi gościnnych posiada podwójną funkcjonalność, pozwalającą na przyjęcie dodatkowych mieszkańców. Zapewnia to jednocześnie przestrzeń użytkową teraz i potrzeby dostępności w przyszłości. Detale konstrukcyjne, takie jak drugie drzwi w jednej z głównych sypialni, zwiększają przepływ. Może być to istotne, gdy wymagana jest natychmiastowa reakcja, a mobilność jest ograniczona.

Lokalizacja: Waverly, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA