Lightwells House

Ian Bennett Design Studio Clinton Weaver
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Położony na cyplu na północnych plażach Sydney, Lightwells House nawiązuje do swoich sąsiadów poprzez kontrast i zgodność. Cegła i czarny metal nadaje nową materialność, a skala i forma budynku wtapia się w proporcje sąsiadów.

Prosta forma

Pierwszym krokiem w transformacji domu było wyburzenie istniejącego salonu, jadalni i kuchni. Te dodatki były bowiem wynikiem kilku renowacji prowadzonych na przestrzeni 20 lat przez różnych właścicieli. Tworzyło to mieszankę dziwnych kształtów i zderzającej się estetyki. Nowa dobudowa z tyłu jest prostsza, co skutkuje otwartą, spójną przestrzenią mieszkalną, jadalnią i kuchnią. Łączy się ona z istniejącą przednią częścią domu oraz z widokiem na podwórko i ocean dalej.

Przede wszystkim światło

Powyżej dobudowano dodatkowy poziom z nowym apartamentem głównym z dużymi przeszkleniami. Wprowadza to światło do środka domu, jednocześnie umożliwiając wizualne połączenie na różnych poziomach. Aluminiowa okładzina i ceglane materiały użyte na zewnątrz zostały wybrane tak, aby wytrzymać trudne warunki panujące na cyplu, podczas gdy zewnętrzna, sterowana żaluzja w głównym apartamencie na najwyższym piętrze zapewnia prywatność przed sąsiadami i poranną ochronę przed słońcem.

Ciepłe wnętrze

We wnętrzu zastosowano bardziej miękkie materiały. Zastosowano dębową podłogę i stolarkę. Również w kuchni, gdzie całość uzupełnia szafki w delikatnej zieleni eukaliptusowej. W głównej przestrzeni mieszkalnej meble wyznaczają każdą strefę dzienną, z długim stołem jadalnym i krzesłami ustawionymi równolegle do wyspy kuchennej. Na piętrze nowa łazienka jest duża, otwarta i wypełniona naturalnym światłem dzięki pochyłym oknom, które podążają za linią dachu. Żaluzje na zewnątrz zapewniają prywatność. Zastosowano tu proste materiały: białą wolnostojącą wannę, białe płytki ścienne i neutralne płytki ułożone w jodełkę na podłodze, a szafki z drewna dębowego.

Skupiając się na grze światła i prostocie pięknych, neutralnych materiałów, wnętrze tego domu dobrze komponuje się z tym, co najlepsze we współczesnej architekturze plażowej. Jego ciemniejsza, twardsza fasada zapewnia ochronę przed solą i wiatrami Oceanu Spokojnego.

Lokalizacja: Avalon Beach, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA