Little Black Cabin

Smith Architects Clinton Weaver
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Little Black Cabin to przykład renowacji chaty robotniczej z początku XX wieku. Za nową odsłonę bryły odpowiedzialne jest studio architektoniczne Smith Architects. Kabina stanowi szczegółową odpowiedź na skrupulatne planowanie przestrzeni. Każdy milimetr projektu jest tutaj brany pod uwagę.

Nie rozbudowa, lecz zmniejszenie

W odpowiedzi na fale pożarów i niestabilną, starzejącą się konstrukcję, architekci zabezpieczyli istniejący domek, owijając go szkieletem konstrukcyjnym i okładziną z opalanego drewna HWD. Kiedy architekt Stewart Smith z Smith Architects po raz pierwszy ujrzał domek robotniczy z początku XX wieku w Blackheath w Australii, był zniszczony i prawie w ruinie.

Pomimo swojej wielkości posiadłość stanowiła ogromne zadanie do odrestaurowania, ponieważ Smith był zdeterminowany, aby zachować pierwotną formę i charakter chaty. W efekcie odnowienie tego domu oznaczało uczynienie go nie większym, ale mniejszym. Zobowiązując się do przywrócenia domu do pierwotnej skali, 50-metrowy domek z dwuspadowym dachem z dwoma pokojami, zadaszonym tylnym tarasem i późniejszym dodatkiem do salonu i kuchni z przodu, zmniejszono o prawie połowę.

Oryginalność i historia

Smith Architects zachowali istniejącą drewnianą ramę ściany Little Black Cabin. Zbudowali wokół niej szkielet, aby utrzymać dom razem – i zapewnić jego stabilność w regionie porywistych wiatrów. „Uwielbiamy ratować stare budynki” — mówi. „Mają charakter i historię, której nie da się odtworzyć. Ponowne wykorzystanie materiałów jest również najlepszą zrównoważoną praktyką”. Następnie owinęli zewnętrzną stronę elewacją z opalanego drewna, która ma klasę ognioodporności BAL 29. Pozwoliło to na ocieplenie budynku i wyeksponowanie oryginalnej ramy we wnętrzu – „odsłaniając historię budynku” — wyjaśnia Stewart. Do odbudowy wykorzystano również cegły z recyklingu z oryginalnej konstrukcji.

Oczywiście w domu o powierzchni 28 metrów kwadratowych wszystko ma swoje miejsce i nic nie jest zbędne. „Każdy zakątek, szafka i półka mają swoje przeznaczenie” — mówi Smith. Długie szuflady pod łóżkiem zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania, podobnie jak zewnętrzna szafka na pranie. Z ukłonem w stronę swojej historii (oraz kilkoma aktualizacjami XXI wieku!), Little Black Cabin pokazuje, jak opuszczony budynek można uratować i zaktualizować, aby mógł żyć przez kolejne 100 lat.

Lokalizacja: Blackheath, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA