Little Black House – funkcjonalny dom dla czteroosobowej rodziny

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Mimo, że powierzchnię tego domku w Fayston należało ograniczyć ze względu kwestie budżetowe, architekt skupiła się na tym, aby przestrzeń była ciepła i funkcjonalna. Dom przeznaczono dla 4- osobowej rodziny oraz psa i kota. „Myślę, że sztuczka, dzięki której małe przestrzenie wydają się znacznie większe, polega na wyobrażeniu sobie życia w nich” – twierdzi Herrmann.Mając zaledwie 100 m2 do pracy, Herrmann zachowała eleganckie i oszczędne wnętrza, dzięki jasnym drewnianym podłogom, białym ścianom i minimalistycznym meblom. Piec opalany drewnem, otwarte półki i przyjazne dla zwierząt przestrzenie sprawiają, że Little Black House jest bezpretensjonalny i wygodny.

„Dla wielu moich klientów budowanie małych budynków jest sposobem na uproszczenie życia”, mówi Herrmann, zwracając uwagę na korzyści: mniejszy ślad węglowy, mniejsze wydatki, mniej odpadów i konserwacji. „Ludzie nie budują już z myślą o wielkich wydarzeniach i świątecznych spotkaniach. Budują do codziennego życia, a dla wielu to znacznie bardziej komfortowe życie”.

Aby zwiększyć przestrzeń wizualną, Herrmann wykorzystała bukoliczną scenerię na zboczu wzgórza i uczyniła go istotną częścią wnętrza. W każdym pokoju znajduje się co najmniej jedno duże okno. Każde z nich pokazuje inny widok na ciągle zmieniający się krajobraz. Góry z salonu, lasy z kuchni i zalesione wzgórza z pokoi na piętrze.

Aby kontrolować jakość i temperaturę powietrza, dom ma dobrze izolowaną, szczelną powłokę. Superwydajne okna ograniczają obciążenia grzewcze do minimum, a zawieszana na ścianie pompa ciepła jest zarówno prosta, jak i niedroga. Piec na drewno w kuchni zapewnia dodatkowe ciepło i atmosferę. „Szczerze mówiąc, rzadko się go używa z powodu przegrzania” – mówi Herrmann.

Lokalizacja: Vermont, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA