Little Granite House

BRD Studio Jeremy Weihrauch
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Little Granite House, zaprojektowany i zbudowany przez BRD Studio, szanuje środowisko stawiając na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój i istniejącą architekturę regionu. Dom o powierzchni zaledwie 100 metrów kwadratowych zajmuje mniej niż połowę średniej powierzchni australijskich domów i działa poza siecią dzięki systemowi słonecznemu o mocy 13,2 kW.

Little Granite House został zaprojektowany od samego początku tak, aby mieścił się w środowisku Wooragee w Victoria’s High Country. Wiejski dom musiał chronić swoich mieszkańców (pięcioosobową rodzinę) przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi (z temperaturami w zakresie od -5°C do 45°C), jednocześnie umożliwiając im kontakt z otaczającym środowiskiem i jego sezonowością. BRD Studio zaprojektowało i zbudowało dom w odniesieniu do otaczającej infrastruktury rolniczej „tak, aby nie dominować nad otoczeniem, zamiast tego tworzyć homologiczne relacje z wcześniej istniejącymi strukturami” – mówi Tim Smith, architekt i dyrektor BRD Studio. „Osiągnięto to poprzez kompozycję prostego kształtu szczytu z wydobyciem elementów w celu stworzenia otworów do życia na zewnątrz”.

Cyprys, stal i granit

Materiały wybrano tak, aby wtapiały się w krajobraz, biorąc pod uwagę ich lokalną dostępność, ochronę przed pożarami buszu, zacienienie, wymagania konserwacyjne i zdolność do patynowania z upływem czasu. Okładziny ze stali ocynkowanej wybrano, aby zapewnić trwałość i spójność z otoczeniem, uzupełniono ją akcentami cyprysowymi macrocarpa pochodzącymi z CERES Fair Wood w Melbourne. Z biegiem czasu zewnętrzna okładzina z ocynkowanego metalu i miejscowego drewna pokryje się patyną, aby jeszcze bardziej osadzić dom w naturalnym rytmie miejsca. Wewnętrzne, lśniące gumowe drewno w sypialni, korytarzu i podłogach wejściowych zostało wyhodowane 40 kilometrów od miejsca na plantacji zarządzanej w sposób zrównoważony. Lokalne kruszywo granitowe znajduje się również w polerowanej płycie betonowej w hołdzie granitowym głazom znajdującym się w całej posiadłości.

7,3 NatHERS dla Little Granite House

Little Granite House ma celowo zwarty plan piętra o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Atuty środowiskowe nieruchomości są wzmocnione przez pasywne elementy konstrukcyjne, takie jak okna z podwójnymi szybami, wydajne urządzenia, głębokie ramy ścienne dla lepszej izolacji oraz odpowiednie przekładki termiczne między elementami masy termicznej, aby zminimalizować straty ciepła w środku zimy. Dom osiąga ocenę 7,3 NatHERS i działa poza siecią zasilany przez układ słoneczny o mocy 13,2 kW i 28 kWh akumulatora. Zbieranie wody deszczowej zapewnia całkowitą samowystarczalność nieruchomości.

Little Granite House został ukończony w 2022 roku, a klienci twierdzą, że dom znacznie przekroczył ich oczekiwania. „Mimo że dom jest „mały” w porównaniu z obecnymi głównymi trendami budowlanymi, w żadnym wypadku nie wydaje się mały” – mówią właściciele. „Naszym ulubionym aspektem naszego nowego domu jest poczucie bycia częścią naszego otoczenia”.

Lokalizacja: Wooragee, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA