Living on the Edge

Kees Hageman
Partnerzy

O inspiracji

To projekt prywatny, wykonano na zlecenie przedsiębiorcy, który pracuje w centrum miasta Zoetermeer w Holandii. Właściciele chcieli odnaleźć odrobinę spokoju nie wyprowadzając się na wieś, ale mieszkając na skraju tego samego miasta. Działka znajduje się na pograniczu, w którym spotykają się ostatnie zabudowania miejskie z otwartą przestrzenią pól. Projekt nie mógł zignorować takiej sytuacji.W dawnych czasach mieszkańcy tej okolicy budowali domy o prostych i czystych kształtach. Używali słomy do pokrycia dachu, a ściany były robione z kamieni i gliny. Architekt postawił sobie zadanie, by połączyć tradycyjne elementy z projektem współczesnego budynku, który miał mieć prostą formę, idealnie ulokowaną w odludnym krajobrazie. Kiedy pracuje się z prostymi, czystymi formami, ważne jest, by patrzeć nie tylko na prostotę, ale też trwałość i ekspresję projektu – wyjaśnia architekt.

Połączenie dwóch bardzo różnych, ale charakterystycznych materiałów w krajobrazie holenderskim pozwoliło stworzyć konstrukcję zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną. Świetna tekstura słomy w połączeniu z gładkimi powierzchniami z białego gipsu sprawia, że nowoczesny kształt domu zyskuje swój zaskakujący, tradycyjny charakter. Poza tym słoma ma świetne właściwości, które w pełni wykorzystano w tym projekcie.

Wnętrze łączy naturalne materiały w sposób wyrafinowany, co daje unikatowy efekt. Projektując proste, naturalne wnętrza w każdym pomieszczeniu pojawia się atmosfera spokoju, pozostawiając możliwość wprowadzania wszelkich zmian w przyszłości.

Jednym z priorytetów tego projektu było zapewnienie mieszkańcom domu wspaniałych widoków na otaczający ich wiejski krajobraz. Cel ten udało się osiągnąć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do wnętrza wpada światło dzienne, które rozświetla przestrzeń i nadane jej bardziej dynamiczny charakter w ciągu dnia. W nocy światło z zewnątrz przenika do otoczenia, dzięki czemu dom staje się wtedy mocniejszym punktem krajobrazu.

Zjeżdżając po niewielkim spadku, właściciele mogą zaparkować samochód w garażu, który ukryty jest w piwnicy. Znajdują się tam też dwa dodatkowe pomieszczenia oraz wejście na górę po schodach, które prowadzą do głównej przestrzeni dziennej, znajdującej się na parterze. Obok jest piękna, otwarta kuchnia, która zapewnia wszystkie współczesne wygody. Kiedy przechodzi się przez tę otwartą przestrzeń w kierunku dużych, szklanych drzwi przesuwnych, natychmiast ma się ochotę wyjść do ogrodu. Jest to idealne miejsce relaksu lub świetny punkt początkowy do spaceru po całej okolicy.

Lokalizacja: Holandia

Tekst: nowoczesna STODOŁA