Logan Pavilion

Kevin Scott Photography
Partnerzy

O inspiracji

Logan Pavilion stoi na zielonej działce w północnej części miasta Jackson w stanie Wyoming w USA. To dom rodzinny zaprojektowany przez Erica Logana, głównego projektanta w firmie CLB Architects, który tym razem pracował dla siebie, swojej żony oraz dwóch dorosłych córek i ich zwierzaków.

Pierwotny dom powstał w tym miejscu w 1997 roku, ale budowany był przy mocno ograniczonym budżecie i w bardzo krótkim czasie, który zamykał się w czterech miesiącach. Z czasem ten minimalistyczny dom ulegał różnym przemianom, ewoluując wraz z potrzebami rodziny, a w zeszłym roku doczekał się gruntownej przebudowy.

Ogólna forma domu inspirowana była rodzimymi szopami na siano. Dwuspadowy dach, który krył strych oparty na wysokich kolumnach, był symbolem schronienia na otwartych równinach w tej części stanu Wyoming. Architekt starannie wybrał paletę materiałów zewnętrznych, obejmującą cedrowy gont, siding oraz deski tarasowe, które doskonale łączą się z rdzawą blachą. Materiały te starzeją się z gracją i pomagają dopasować budynek do kolorów dominujących w krajobrazie o różnych porach roku, jednocześnie nadając mu nieco bardziej nowoczesny charakter. We wnętrzu dominują z kolei ekonomiczne rozwiązania, w tym olejowane drewno, surowe szafki MDF oraz olejowane betonowe podłogi.W 2001 roku rodzina postanowiła wybudować na działce również domek dla gości, który zapewnia przestrzeń nie tylko przybyszom, ale służy też jako miejsce do jogi i ćwiczeń, w oddaleniu od głównego domu. Na działce z czasem pojawił się także garaż, który ostatecznie powiększył się tak, by pomieścić liczne zbiory Erica, w tym samochody, rowery, motocykle, różnorakie narzędzia i płyty winylowe.

Dom po gruntownej renowacji przeprowadzonej w 2020 roku składa się obecnie z czterech sypialni, trzech łazienek oraz typowych pomieszczeń domowych. Ostatnie prace dotyczyły przede wszystkim kuchni, zmiany pokrycia dachu z gontu na metal oraz nowych tarasów i odnowienia elewacji. Kryty blachą dach jest dopełnieniem oryginalnego konceptu projektowego, który w czasie budowy spotkał się z silnym sprzeciwem urzędników i ostatecznie został zatwierdzony dopiero w zeszłym roku.

Cała nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana tak, by uzyskać wewnątrz optymalną ilość naturalnego światła i wprowadzić do wnętrza piękne widoki na góry Teton i pobliski krajobraz łąk. Panujące tu ekstremalne warunki atmosferyczny oznaczały konieczność wprowadzenia solidnej konstrukcji, a duże okapy dachowe zapewniają domownikom osłonę przed słońcem lub deszczem i śniegiem.

Od czasu kiedy rodzina architekta zamieszkała na działce w Wyoming, zmieniała też swój najbliższy krajobraz. Do otaczającej dom zieleni podchodzono bardzo odpowiedzialnie, wprowadzając bardziej zróżnicowaną zieleń, integrując ją odpowiednio z drzewami, które zapewniają nie tylko cień, ale też zapraszają w pobliże domu różnego rodzaju zwierzęta.

Sam właściciel mówi o najnowszej renowacji domu, nazywając ją w skrócie „nowym, czarnym swetrem”. Pierwotna prostota projektu pozwoliła mu bowiem przetrwać w formie podstawowej upływ czasu, wymagając jedynie pewnych zmian estetycznych i adaptacyjnych. Logan Pavilion to efekt ewolucji rodziny, sąsiedztwa i całego świata – mówi sam właściciel.

Lokalizacja: Wyoming, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA