Lone Pine Residence

CLB Architects Matthew Millman
Partnerzy

O inspiracji

Amerykańska firma CLB Architects stworzyła dwie konstrukcje z dwuspadowym dachem, obite ciemnymi deskami cedrowymi, tworząc w ten sposób unikatową rezydencję w Wyoming. „Lone Pine Residence” idealnie pasuje do swej górskiej lokalizacji. To górzysty region pasma Teton Range, który słynie z popularnych ośrodków narciarskich i jest ulubionym miejscem wypoczynkowym dla wszelkich miłośników sportów uprawianych na świeżym powietrzu.

Firma CLB Architects, która wcześniej działała pod nazwą Carney Logan Burke, stworzyła projekt dla pary z Nowego Jorku, która marzyła o posiadaniu rustykalnego domu w wyszukanym stylu Upper East Side, ale wzbogaconym o urok typowy dla tej okolicy Wyoming. „Kiedy abstrakcyjna, wiejska architektura łączy się w przymierzu z misternymi detalami, powstaje doskonałe małżeństwo stylu „Mountain West” i „Upper East Side” – mówią architekci z firmy CLB Architects. „Klienci z Nowego Jorku jasno określili swoje wymagania i nie chcieli, by ich dom był typową rustykalną imitacją tego, co wiele osób w tym regionie uznaje za czarujące”.

Cedrowe STODOŁY Lone Pine

Architekci stworzyli więc dwie konstrukcje w stylu STODOŁY, obłożone od zewnętrz ciemnym drewnem cedrowym. Budynki łączą się ze sobą niskim, przeszklonym elementem w kształcie prostokąta. Szklany łącznik stał się też głównym wejściem do domu. „Projekt zakotwiczony jest w regionie poprzez dwa śmiałe, nawiązujące do rolniczych korzeni budynki, które połączone są przezroczystym łącznikiem. W ten sposób architektura stała się abstrakcją powszechnych zabudowań, które można zobaczyć na tutejszych ranczach” – wyjaśniają architekci.

Cały projekt został zaplanowany w taki sposób, by duże okna otwierały widoki na pobliskie stoki narciarskie oraz surowy krajobraz, który otacza to miejsce, ale jednocześnie inne elementy maskują sąsiednie zabudowania. Część prostych początkowo brył została wycięta, aby w odpowiednich miejscach stworzyć tarasy i werandy oraz przestrzenie zewnętrzne, wychodzące na otaczającą dom przyrodę. Duże przeszklenia nie tylko wprowadzają do wnętrza starannie wybrane widoki, ale też zalewają je naturalnym światłem. „Wycięcia w pierwotnych konstrukcjach wykorzystują bezpośrednie widoki, pomagają zarządzać światłem oraz tworzą połączenie z otoczeniem” – uzasadniają swoje wybory architekci. Wysunięty dach tworzy osłonięte patia po bokach domu, a obszerny taras ze stołem, który znajduje się na północnym krańcu budynku, powiększa przestrzeń wewnętrznej jadalni, przy której z przyjemnością rodzina spożywa posiłki w cieplejsze, letnie dni.

Przestrzeń

Wewnątrz z białymi ścianami kontrastują materiały, takie jak mahoń, dąb, czy surowy kamień. Podłogi z jasnego dębu łączą spójnie wszystkie wnętrza, podkreślając szlachetność drewna mahoniowego. Na poziomie niższym rezydencji powstały dwie sypialnie, a sypialnia główna wraz z kolejnym pomieszczeniem sypialnym zajęły poziom wyższy. Cały projekt zawiera mnóstwo nietypowych detali, czego przykładem są schody ze skórzaną balustradą i stalowo-skórzane drzwi wejściowe robione na zamówienie. Pomieszczenia zdobią też kolorowe dzieła sztuki oraz obrazy.

Lokalizacja: Teton Range, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA