Los Durmientes

Bernardo Chavez Peón Fabian Martinez
Partnerzy

O inspiracji

Los Durmientes to minimalistyczny dom położony w Valle de Bravo w Meksyku. Właściciele domów podczas pierwszych wizyt wyrazili chęć prostoty. Wspomnieli, że byliby zadowoleni nawet z podstawowej konstrukcji przypominającej namiot.

Wizja architekta wykraczała poza samą konstrukcję. Chodziło o stworzenie przestrzeni, która harmonijnie komponuje się z samym miejscem. Najważniejszym założeniem projektu było zniesienie granic pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Zamiast zwykłych rozrywek, takich jak telewizja, dom zachęca mieszkańców do kontaktu z naturą. Wnętrza starannie zaprojektowano tak, aby subtelnie ujmować naturę lub całkowicie się na nią otwierać, witając umiarkowane środowisko. Peón mówi o naturze jako o sile kierującej wyborami projektowymi. Zaznacza, że paletę barw zapewniła natura, podkreślając świadomą decyzję o tym, aby nie przyćmić jej obcymi materiałami.

Rezydencję zaprojektowano jako oaza spokoju, miejsce, w którym rodzina i przyjaciele będą mogli na chwilę zapomnieć o miejskim zgiełku. Praktyczność również była na pierwszym miejscu w projekcie. Zamiast wielkiej jadalni, w domu znajdują się bardziej przytulne przestrzenie jadalne, odpowiednie na kameralne rodzinne kolacje. Rezydencja jest jednak dobrze wyposażona do organizacji większych spotkań. Okna sięgające od podłogi do sufitu oddzielające przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną można otwierać, tworząc jednolitą atmosferę, dzięki której obie grupy czują się połączone. Jedną z wyróżniających się cech rezydencji jest basen. Widoczny z głównych obszarów domu, odzwierciedla niebo, rejestrując ruch chmur.

Lokalizacja: Valle de Bravo, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA