Maison dans un Champs

Jean Baptiste Barache Celinette Clanet
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Jean Baptiste Barache zaprojektował i większej części zbudował ten czarujący wiejski domek. Budynek znajduje się w małym miasteczku Auvillier we Francji. Powstał w ramach projektu badawczego dotyczącego mieszkania bez zasilania energetycznego.

Barache i jego rodzina tak bardzo polubili życie bez prądu, że budynek w stylu STODOŁY stał się w końcu praktycznie ich drugim domem. Często odwiedzany jest także przez ich przyjaciół i rodzinę, którzy zamieszkują w nim podczas wakacji. Większość z prac budowlanych przeprowadził sam Barache, choć dużą konstrukcję drewnianą instalował miejscowy budowniczy.

Ostatecznie architekt potrzebował 18 miesięcy, aby ukończyć budowę przy budżecie w wysokości 105 tysięcy dolarów. Dom ma duży taras zewnętrzny, dwa piętra główne oraz poddasze. Całość to prawie 186 m2. Mając rozmiary klasycznego domu, budynek zaprojektowano jednak tak, by ograniczyć do minimum koszty utrzymania. Pozostając poza siecią elektryczną, mieszkańcy muszą sobie radzić bez prądu. Do zasilania komputera zainstalowano mały panel słoneczny. Budynek ogrzewany jest z pomocą pieca opalanego drewnem z kominem, który ciągnie się przez wszystkie piętra, ogrzewając je po drodze.

Konstrukcja wykonana z norweskiego świerku spoczywa na betonowych filarach, a całość pokryta jest gontem z czerwonego cedru. Ściany wewnętrzne, podłogi i sufity wykończono sklejką. Jak twierdzi Barache, spora część wykorzystanego drewna pochodzi z odzysku ze starych siedzeń w teatrze. To kolejny przyjazny dla środowiska akcent tego projektu.

Lokalizacja: Auvillier, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Jean Baptiste Barache