Maison dans un Champs

CELINETTE CLANET
Partnerzy

O inspiracji

Ten czarujący wiejski domek został zaprojektowany i zbudowany (w większej części) przez architekta o nazwisku Jean Baptiste Barache.Budynek znajduje się w małym miasteczku Auvillier we Francji i początkowo powstawał w ramach projektu badawczego dotyczącego mieszkania bez zasilania energetycznego.
Barache i jego rodzina tak bardzo polubili życie bez prądu, że budynek w stylu stodoły stał się w końcu praktycznie ich drugim domem. Często odwiedzany jest także przez ich przyjaciół i rodzinę, którzy zamieszkują w nim podczas wakacji lub urlopu. Większość z prac budowlanych została przeprowadzona przez samego Barache’a, choć duża konstrukcja drewniana instalowana była przez miejscowego budowniczego stodół.
Ostatecznie architekt potrzebował 18 miesięcy, aby ukończyć budowę przy budżecie w wysokości 105 tysięcy dolarów. Dom ma duży taras zewnętrzny, dwa piętra główne oraz poddasze – całość to prawie 186 m2. Mając rozmiary klasycznego domu, budynek został jednak zaprojektowany tak, by ograniczyć do minimum koszty utrzymania.
Pozostając poza siecią elektryczną, mieszkańcy muszą sobie radzić bez prądu. Do zasilania komputera zainstalowano mały panel słoneczny. Budynek ogrzewany jest z pomocą pieca opalanego drewnem z kominem, który ciągnie się przez wszystkie piętra, ogrzewając je po drodze.
Konstrukcja wykonana z norweskiego świerku spoczywa na betonowych filarach, a całość pokryta jest gontem z czerwonego cedru. Ściany wewnętrzne, podłogi i sufity wykończono sklejką. Jak twierdzi Barache, spora część wykorzystanego drewna pochodzi z odzysku ze starych siedzeń w teatrze. To kolejny przyjazny dla środowiska akcent tego projektu.
Parter to przestrzenie bardziej publiczne – kuchnia, jadalnia oraz salon, który ma wysoki sufit sięgający blisko ośmiu metrów. Pozostałe piętra to głównie miejsca do spania, które przypominają nieco akademiki, gdzie łóżka oddzielone są głównie kotarami.

Lokalizacja: Auvillier, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA