Maison Mansardee House

TO HUU DUNG
Partnerzy

O inspiracji

Wraz z architektami ze studia 85 Design starannie wybrali miejsce, które miało urzeczywistnić ich marzenie.Dom powstał na działce o stosunkowo niewielkiej powierzchni 180 m2, która leży u podnóża góry Son Tra w rejonie miasta Da Nang w środkowym Wietnamie. Działka ma dobrą lokalizację, a w jej pobliżu znajduje się rzeka i plaża. Miejsce to – w przeciwieństwie do samego miasta – ma chłodniejszy klimat.

Właściciele chcieli, by dom miał dwie sypialnie, a całość miała być schludna i poukładana. Architekci musieli też pamiętać o tym, by dom obecnie i w przyszłości nie wymagał wielkiego nakładu pracy, tym bardziej, że właściciele nadal mieszkają w Europie, a do Wietnamu planują przeprowadzić się za ok. 3 – 5 lat.  Z tego właśnie powodu architekci zaproponowali im wybudowanie właściwie dwóch mniejszych, ale osobnych domków. Jeden z nich będzie zawsze czekał na nich, kiedy przyjadą do Wietnamu z krótką wizytą, a drugi ma być wynajęty za około 2 tysiące dolarów miesięcznie. Pomysł od razu spodobał się właścicielom i tak powstał już konkretny plan.

Działka została podzielona na dwie części, jedna z nich znalazła się od frontu, a druga z tyłu. W części frontowej znalazł się dom na wynajem, w którym znajdują się dwie sypialnie, salon i w pełni wyposażona kuchnia. W części tylnej stanął natomiast dom właścicieli, który obecnie jest wykorzystywany od czasu do czasu. Ten dom – poza niezbędnymi udogodnieniami – ma również niewielki basen, który dla właścicieli jest idealną przestrzenią do relaksu na świeżym powietrzu.

Dom ma poddasze i całkowicie stalową konstrukcję, co jest nietypowe w Wietnamie. Stalowe budynki są tu kojarzone zwykle z fabrykami i sklepami, ale nie z budownictwem mieszkaniowym. Sypialnia na poddaszu również nie jest wietnamską klasyką, ale właściciele nie szukali klasycznych rozwiązań. Na parterze znajduje się salon, kuchnia, jedna sypialnia i toaleta. Piętro to sypialnia główna oraz przestrzeń dodatkowa do relaksu i czytania.

Dom cieszył się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców jeszcze na etapie budowy, co pokazuje, że założenia właścicieli i architektów były słuszne od samego początku, choć może niezbyt typowe dla architektury w Wietnamie.

Lokalizacja: Wietnam
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

TO HUU DUNG