Maison Mouvaux

Tank Architectes Julien Lanoo
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Maison Mouvaux to dom rodzinny we francuskim Lille. Jego subtelne kształty i materiały bezsprzecznie odzwierciedlają otaczającą roślinność. Jest otwarty na polanę, skąd dociera do niego światło słoneczne z południa. Orientacja domu jest naprawdę idealna. Pozwala ona na korzystanie z naturalnego światła przez cały dzień.

Niewątpliwie istnieje wyraźna dwoistość między parterem i ogrodem oraz pierwszym piętrem. Między niezwykłymi odbiciami tworzonymi przez duże sekcje przeszklenia i szczotkowanego aluminium, a ciężarem dachu, który szczyci się przestrzenią mieszkalną. Dach jest drewnianą skorupą wydrążoną i okresowo przebijaną, aby umożliwić promienie słoneczne oraz dodatkowo widok na ogród i drzewa.

Każde okno jest wyjątkowe i tworzy niepowtarzalne wrażenia przestrzenne. Na parterze nieprzezroczyste bloki układają bryły przestrzenie mieszkalne i rozległe widoki na ogród. Tworzy to kontrast dla obecnej przezroczystości. Linia wzroku między ziemią a niebem została zaprojektowana w celu zbadania wszystkich potencjałów pionowości. Projekt poszukiwał bogactwa przestrzennego, jakie zapewniły składany dach i podłoga, która czasem wpasowuje się w ogród, a czasem unosi się nad nim. Ogród zdaje się natomiast przenikać do wnętrza. Hybrydowe bryły (zabudowane meble, ściany nośne, biblioteka itp.) zapewniają domowość przestrzeniom, jednocześnie otwierając się na naturę.

Wybór materiałów, a w szczególności drewna, jest kierowany nie tylko zaangażowaniem w zrównoważoną architekturę (drewno pochodzi z lokalnych i odnawialnych źródeł), ale także zdolnością drewna do wprawiania światła w wibracje i bycia plastycznym w każdej skali. Od szkieletu aż po projekty mebli i wyposażenia wnętrz, drewno niewątpliwie kieruje projektem, nadając całej strukturze harmonijny wygląd.

Plan wygina się, aby wsunąć ten duży dach między drzewa. Godna uwagi delikatna gra światła i zmieniająca się atmosfera odbitego otoczenia jeszcze bardziej intensyfikują doznania natury. Maison Mouvaux to dom, który z pewnością „wślizguje się” w naturę.

Lokalizacja: Lille, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA