Maison Rue Jolie

Pac Studio
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kontekst był kluczowy przy projektowaniu domu w miejscu takim jak piękne Akaroa. To kolonialne miasto położone w porcie. Mała osada szczyci się fantazyjnymi francuskimi nazwami ulic, takimi jak Rue Jolie, a jeden z jej najnowszych domów, Maison Rue Jolie, jest dosłownie „Domem Ładnej Ulicy”.

Architektura z myślą o miejscu

Akaroa jest szczególnie dumna ze swojej zabytkowej architektury. Składa się ona głównie z małych, tradycyjnie obłożonych drewnem szczytów. Akaroa ma również własny komitet projektowy, który czuwa nad tym, aby wszelkie proponowane projekty zachowują lokalną estetykę i skalę. Architekci z PAC Studio zapytani o nowoczesny dom wakacyjny , który mógłby pomieścić rodzinę i przyjaciół, odpowiedzieli na wymagania związane z dziedzictwem tego obszaru. „Chcieliśmy stworzyć nowoczesny dom, który byłby wrażliwy na lokalny kontekst budowlany i otoczenie”, wyjaśnia architekt. „Dom położono na widocznym nabrzeżu, który można łatwo zobaczyć, patrząc z Daly’s Wharf, jednej z dobrze znanych ikon Akaroa. Dom został zasadniczo zaprojektowany z myślą o tym założeniu”.

Prywatność w miejscu publicznym

Strategia projektowa PAC Studio miała na celu upewnienie się, że dom nie jest zbyt przytłaczający. Polegało to na podziale domu na serię doraźnych dwuspadowych dachów, które zarówno cofają się, jak i przesuwają do przodu wzdłuż długiej fasady. Stwarza to iluzję kilku różnych, skromnych rozmiarów budynków. „Zamówienie od klienta dotyczyło współczesnego domu z drewna. Chociaż specjalnie nie chcieli szklanego pawilonu, na niższym poziomie uwzględniliśmy dużo przeszkleń. Wszystko, aby jak najlepiej wykorzystać oszałamiające widoki na port i wzgórza, jednocześnie zachowując ich prywatność w miejscu raczej publicznym.”

Górny poziom domu jest głównie drewniany, z losowo wybitymi oknami, zgodnie ze starszymi budynkami w okolicy. Oprócz drewna i szkła zastosowano dużą ilość betonu, widocznego na podłodze wewnętrznej, zewnętrznym kominku i schodach prowadzących do skał, które umieszczono wzdłuż frontu obiektu. Cedr na zewnątrz potraktowano trzema warstwami bejcy, aby nadać mu charakter.

Miejsce do odpoczynku i zabawy

„Klienci byli bardzo zaangażowani w cały projekt, a w szczególności we wnętrze” — mówi architekt. „Zaprojektowaliśmy kuchnię i część dzienną jako główne punkty centralne. Było wiele dyskusji na temat tego, jak będą mieszkać w domu . Jest wiele miejsc do spotkań, ale także miejsc odosobnienia i wyciszenia. Główna sypialnia jest dość oddzielona od reszty domu i ma własną dużą łazienkę.”

Lokalizacja: Akaroa, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt