Malmö Market Hall

Wingårdhs André Pihl
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Podupadający, zniszczony dworzec towarowy w Malmö, przykryty rdzawą blachą, przekształcono w piękny rynek żywności. Projekt opracowało szwedzkie studio architektoniczne Wingårdh. Klienci poprosili architektów, by przebudowali i powiększyli konstrukcję z cegły, aby stworzyć nową przestrzeń dla kupców i restauratorów. Studio zaplanowało renowację starego budynku i dodało stalową przybudówkę, która naśladuje dwuspadową formę głównego budynku. Tworzy to przestrzeń o powierzchni 1500 m2, znaną obecnie pod nazwą „Malmö Market Hall”.

Duże wcięcie w formie przybudówki tworzy zadaszenie nad wejściem na teren rynku, w którym obecnie mieści się 20 stoisk i kawiarni. Rdzawa stalowa elewacja nawiązuje do industrialnego charakteru, który od dawna dominował w tej okolicy. „Czerwono-rdzawe fasady pasują też do ceglastej elewacji dawnego dworca” – wyjaśniają architekci. „Ściany zewnętrzne przybudówki skonstruowano z wykorzystaniem blachy falistej połączonej z pionowymi, stalowymi profilami, które wspólnie nadają fasadzie rytm i stabilność, wyznaczając szkielet drzwi i okien.”

Dziedziniec od strony zachodniej budynku zapewnia przestrzeń na stoiska zewnętrzne i organizację różnych wydarzeń. Od południa na zewnątrz zorganizowano dodatkowe miejsce do siedzenia, które tworzy też ogród do uprawy różnych warzyw i ziół. Stary budynek gruntownie odnowiono zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przybudówka oddzielona jest od ceglanej konstrukcji pasem szkła, które biegnie w górę fasad i przez dach. Przestrzeń wewnętrzna rynku cechuje prostota, która ma tworzyć wyłącznie piękne tło dla produktów sprzedawanych w tym miejscu. Matowy czarny sufit wraz z belkami malowanymi na czarno nadają przestrzeni charakter industrialny, który jest spójny z dziedzictwem dawnego budynku.

Lokalizaja: Malmö, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

André Pihl