Mansion Kanalski Lom

OFIS Architects Tomaž Gregorič
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Wyrafinowana kamienna konstrukcja starych budynków była podstawą dla architektów, którzy przekonywali klientów do zachowania i zintegrowania dwóch kamiennych domów. Na szczęście klienci umieli docenić proste bogactwo dziedzictwa tych miejsc i z entuzjazmem podeszli do remontu.

W ten sposób rozpoczął się długi i pełen wyzwań projekt. Oprócz dużych różnic kulturowych trzeba było pokonać te czysto materialne. Było to wyzwanie nawet dla słoweńskich wykonawców, którzy niechętnie pracowali w tak odległym miejscu, do którego prowadziła jedynie wąska droga. Istniejące budynki połączono i zmodernizowano o nowe skrzydło wejściowe. Projektowo nawiązuje ono do tradycji ludowej i podobnie jak pozostałe nowe części wykonane jest ze współczesnych materiałów. We wnętrzu dominuje drewno, co tworzy ciepły kontrast w stosunku do starych ścian. Tutaj również są one częściowo odsłonięte, a częściowo na pierwszy plan wysuwa się widoczna betonowa ściana. Wystrój wnętrz jest prosty, wykonany z masywnych elementów, nawiązujących do charakteru starych domów.

Kamienny dom odpowiada na dylemat „stare czy nowe”, który wcale nie jest dylematem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, przemyślanym detalom i odpowiedzialnemu podejściu, stare i nowe mogą wspólnie kontynuować tradycję.

Lokalizacja: Kanalski Lom, Słowenia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Tomaž Gregorič