Posrebrzana Matakana Barn

Strachan Group Architects JACKIE MEIRING
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Otulona lokalnym drewnem Totara, Matakana Barn czerpie inspirację z okolicznych miejsc. Architekci Strachan Group stworzyli piękno posrebrzanego drewna, które wychodzi na wiejską posiadłość i sąsiednią winnicę.

Lokalność drzewna Matakana Barn

W swojej wyjątkowej lokalizacji, Matakana Barn rozciągnięto na długości wiejskiej posiadłości, podkreślonej godnym pozazdroszczenia tłem rodzimego buszu. Jego podwyższona lokalizacja pozwala na rozległy widok na sąsiednie winnice i posiadłości za nimi. Niecałą godzinę jazdy samochodem od Auckland dom ma prawdziwe poczucie oderwania od pobliskiego miejskiego otoczenia. Otulony własną powłoką z drewna z lokalnych drzew Totara, dom „siedzi” wygodnie w swoim otoczeniu, w którym architekci Strachan Group zastosowali skromne i bezpretensjonalne podejście do powstałej formy.

Wewnętrznie drewno Totara użyto w surowej formie, oskrzydlając dolną część sufitów i stanowiąc odsłoniętą strukturę domu. Jednopoziomowa Matakana Barn zakładała wytyczne klientów – funkcjonalność i pragmatyczność. Optymalne dla domu było jego zaangażowanie w krajobraz. Formalny język architektoniczny czerpie inspirację z tradycyjnej struktury wiejskiej szopy i STODOŁY. Te wpływy widoczne są przy projekcie Matakana Barn z prostym dwuspadowym dachem, otwartym układem wewnętrznym, wysokimi sufitami i odsłoniętą strukturą wewnętrzną. Czerpiąc dalsze wskazówki z tego stylu i wykorzystując lokalnie dostępne materiały, otaczające drzewa Totara stanowiły oczywisty wybór materiału. Szereg posrebrzanych pasów drewna pokrywa następnie lekko zewnętrzną konstrukcję szczytu, postarzaną w celu jej sprzężenia z żywiołami.

Technikalia

Kontrast z elementami gipsowymi dodaje poczucia ciepła i wprowadza do wnętrza element dotykowy i kontekstowo powiązany. Wewnętrznie drewno Totara jest używane w surowej formie, oskrzydlając dolną część sufitów i jako odsłoniętą strukturę w całym tekście. Kontrast z elementami gipsowymi dodaje poczucia ciepła i wprowadza do wnętrza element dotykowy. Aromat wynikający z długiego użytkowania drewna dodatkowo potęguje wrażenia zmysłowe. Otwarta przestrzeń mieszkalna o podwójnej wysokości skupia się jako wspólna przestrzeń aktywna w domu. Z kolei bardziej pasywne strefy charakteryzują się zmniejszeniem objętości i zwiększoną intymnością, chronioną dużymi obrotowymi ekranami od strony zachodniej.

Jako prawdziwa celebracja kontekstu, obejmująca materiały strony i maksymalizująca jej niesamowitą lokalizację, Matakana Barn i jej uproszczona, jednowymiarowa formalność wprowadzają poczucie odosobnienia. Architekci z grupy Strachan zaproponowali dom, który odpowiednio odpowiada wiejskiej lokalizacji, aktywnie optymalizując pasywne zyski z energii słonecznej, ogrzewanie i gromadzenie wody oraz zarządzanie nią. Na porośniętym trawą, pochyłym terenie dom obejmuje (i oferuje plan) mniej skomplikowanego życia.

Szukasz innowacyjnych rozwiązań dla swojego domu? Sprawdź, co mogą zaoferować Ci nasi Partnerzy.

Lokalizacja: okolice Auckland, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA