Merivale Residence

Barry Connor Design Lightforge Photography
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Zlokalizowany w cichej, zielonej dzielnicy mieszkalnej. Wymagania projektowe ograniczały się do jednopiętrowego, łatwego w utrzymaniu mieszkania dla właścicieli, którzy wkrótce przejdą na emeryturę. Proste, nowoczesne i klasyczne elementy projektu z nowoczesną interpretacją były jednymi z wymagań, ale zasadniczo brief był otwarty, dyskretny i godny zaufania.

Prosta, długa STODOŁA znajduje się wzdłuż podjazdu. Ustawiono ją tak, aby zapewnić jak najwięcej miejsca na zewnątrz wzdłuż północnej i wschodniej strony. Dom stoi pewnie i prywatnie na miejscu. Tylko delikatnie zakrzywione wejście, które odrywa się od podjazdu, służy jako subtelne zaproszenie do drzwi wejściowych. Główne przestrzenie mieszkalne, kuchenne i jadalne znajdują się od frontu i otwierają się na główny ogród na dziedzińcu. To pozwala korzystać z porannego słońca przez cały rok. Tworzy to też dom, który wydaje się być częścią ogrodu. Główną sypialnię ustawiono tak, aby uchwycić widok przez dziedziniec.. Centralny dziedziniec poprawia wentylację krzyżową i wpuszcza północne światło do głównej sypialni. Dzięki pełnowymiarowym oknom po obu stronach części dziennej tworzy również iluzję jednej ciągłej przestrzeni, zacierając granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Przeszklenia od podłogi do sufitu i przesuwane drzwi zarówno na podwórze, jak i na dziedziniec pozwalają na otwarcie domu.

Istniejąca ceglana ściana zapewnia osłoniętą i prywatną przestrzeń życiową na zewnątrz. Chroni także otwarte przestrzenie mieszkalne przed sąsiadami oraz skupia uwagę z powrotem na ogrodzie. Okładzina z białej cegły workowanej łączy dom z terenem. Ma również na celu nawiązanie do tradycyjnej ściany wejściowej od frontu, zapewniając jednocześnie prosty element tekstury mieszkania. Poszycie z desek i łat obramowuje poszycie dachu i dodaje prostego stylowego rytmu górnej formie z przeszklonym szczytem.

Przeważnie monochromatyczna paleta kolorów pozwala zabłysnąć architekturze krajobrazu. Biała cegła odzwierciedla zieleń otaczającego ją ogrodu. Ceglana kostka brukowa stanowi również obramowanie krajobrazu z okrągłym ceglanym patio i okrągłym trawnikiem, do którego można bezpośrednio dostać się z głównej części mieszkalnej.

Lokalizacja: Merivale, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA