Męska jaskinia na Litwie

Devyni Architektai Leonas Garbačauskas
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Marzeniem każdego mężczyzny jest posiadanie własnej jaskini. Niektórzy marzą, ale ten inwestor postanowił to marzenie spełnić. W malowniczym krajobrazie, w otoczeniu naturalnych łąk klient postanowił zbudować miejsce, w którym będzie mógł cieszyć się swoim hobby.

Niezwykłym zadaniem było zaprojektowanie budynku typu open space, który pomieściłby samochód, motocykl i miejsce do rzemiosła. Przestrzeń musiała zaspokoić wiele zainteresowań klienta, gdzie mógł uciec od miejskiego zgiełku i przemienić się w człowieka natury.

Budynek zaprojektowano w oparciu o cechy tradycyjnej architektury w stylu STODOŁY, której wiele oryginalnych przykładów zachowało się w okolicznych wioskach. Kontynuując tradycyjne formy – budynek posiada dwuspadowy dach i niewielką powierzchnię użytkową.

W celu rozszerzenia funkcjonalności budynku, zamiast bramy garażowej wybrano system okien przesuwnych, który w razie potrzeby łączy przestrzeń wewnętrzną z szopą do majsterkowania. Pozwoliło to na wyeliminowanie bariery pomiędzy wnętrzem i garażem, umożliwiając wszechstronne wykorzystanie budynku.

Do budowy i dekoracji użyto głównie lokalnych materiałów. Wykorzystano drewno z okolicznych warsztatów drzewnych. Siłą roboczą byli miejscowi rzemieślnicy.

Aby budynek był mniej widoczny w otoczeniu, wybrano położenie budynku u podnóża skarpy, z jednej strony budynek porośnięty jest naturalną roślinnością, a od strony wejścia jest odsłonięty.

Powierzchnia: 80 m2
Lokalizacja: Święciany, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA