Metamorfoza STODOŁY

WT Architecture
Partnerzy

O inspiracji

Realizacja w obrębie Beskidu Żywieckiego w miejscowości Pewel Wielka ma wyjątkową duszę. Tę duszę nadał jej stary budynek gospodarczy, który w niesamowity sposób został powiększony i przebudowany na kształt nowoczesnej STODOŁY. Efekt oceńcie sami.

Budynek wraz z drewnianym tarasem został posadowiony na wzgórzu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na tereny Beskidu Żywieckiego. Dający uczucie radości każdemu kto szczególnie w okresie zimowym korzysta z obecności w tej części Polski. Miłośników beztroskich górskich przechadzek w naszym kraju nie brakuje. Mogą oni korzystać z licznych szlaków czy oddawać się narciarskim szaleństwom w najbardziej popularnych kurortach Szczyrku oraz Wisły.

Na końcowy efekt duży wpływ miały materiały, które hurtownia drewna Stamadrew dostarczyła dla tej realizacji. Deski elewacyjne oraz tarasowe z modrzewia syberyjskiego wraz z pełną podkonstrukcją i elementami montażowymi zamówione przez firmę realizującą inwestycję, AK Inżynieria Budowlana.  Sprtytnie powiększono bryłę budynku, dzięki poszerzeniu tarasu drewnianego, wykonanego z deski ryflowanej SECA 28x145mm z modrzewia syberyjskiego.Elewację pokryto popularną w ostatnim czasie, deską elewacyjną w profilu SECA „2Rhom” 24x146mm, wykonaną z tego samego gatunku drewna, uzyskując idealne harmonijne połączenie. Charakteru dodała nowoczesna stolarka w formie wielkoformatowego okna, charakterystycznego dla budynków w kształcie nowoczesnej STODOŁY. Celowy brak zabezpieczenia drewna elewacyjnego oraz tarasowego spowoduje, że z czasem deski ulegną pięknemu naturalnemu spatynowaniu, drewniane tarasy zyskają srebrny odcień a otaczające drzewa stworzą niepowtarzalny górski charakter tego miejsca.
Myślą przewodnią projektu było wykorzystanie drewna, które nadaje ciepła oraz przytulności.

Cieszymy się, że coraz więcej inwestorów zmienia podejście do materiału jakim jest drewno. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy dołożyć swoją cegiełkę i przyczynić się do tych zmian. Wciąż daleko nam do krajów Skandynawskich, gdzie budynki z drewna stanowią 90% wszystkich realizacji. Aczkolwiek cieszy fakt stopniowej zmiany świadomości w Polsce.

Lokalizacja: Pewel Wielka, Polska

Dostawca elewacji

Stamadrew