Metrick Cottage

Akb Architects, Shai Gil
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Metrick Cottage to parterowa, wyłożona drewnem rezydencja i przystań dla łodzi na brzegu jeziora Joseph w Ontario. Położona w skalistej enklawie nadbrzeżnych domów. To całoroczne miejsce wypoczynku dla wielopokoleniowej rodziny. Czerpie inspirację z otaczającego go surowego piękna, aby stworzyć ciepły, elegancki i przyjazny dla środowiska dom.

Projekt głównego domku składa się z trzech odrębnych, ale połączonych „strąków”. Otwarta, wspólna przestrzeń, otoczona główną sypialnią z jednej strony i apartamentem z dwiema sypialniami z drugiej. Rezydencję starannie umieszczono w krajobrazie. Wszystko aby sypialnie były zwrócone w stronę kamiennego grzbietu po obu stronach. Tworzy to wizualną granicę, która rozszerza postrzeganie przestrzeni, zapewniając jednocześnie prywatność. Jednocześnie każda kapsuła jest lekko nachylona względem siebie, aby uchwycić najdłuższy widok na jezioro z centralnej kapsuły, w której gromadzi się rodzina.

Każda kapsuła ma dwuspadowy dach z głębokimi nawisami i odsłoniętymi drewnianymi belkami stropowymi biegnącymi w poprzek przestrzeni. Do pokrycia budynku użyto rustykalnej, na wpół zwęglonej jodły. Kontrastuje ona z dużymi połaciami szklanych otworów i wyrafinowanym metalowym dachem na rąbek stojący. We wspólnej kapsule okazały, kamienny kominek oddziela wewnętrzną przestrzeń życiową od zewnętrznej osłoniętej werandy. Przejścia między częściami wyróżniono posadzkami z kamienia bazaltowego.

Od strony jeziora domek zaprojektowano tak, aby elegancko wtapiał się w nierówny teren, podczas gdy przystań dla łodzi, bezpłatny schowek z trzema ślizgami, zachowuje cichą obecność na wodzie. Razem dom stanowi spokojną oazę dla rodziny Metrick, z panoramicznym widokiem na jezioro i linię brzegową.

Lokalizacja: Lake Joseph Road, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf