Modern BARN Form

Red Architecture
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

„Jadąc przez wiejskie tereny Nowej Zelandii, łatwo jest przyjąć za pewnik bezpretensjonalne budynki gospodarcze, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zauważyliśmy, że każda STODOŁA, którą mijamy, jest w jakiś sposób inna. Wszystkie skromne, a większość zlokalizowana w optymalnym miejscu gospodarstwa” – mówią architekci z pracowni Red Architecture. W ten sposób zakiełkował pomysł projektu Modern BARN Form.

Większość zabudowań jest zwykle zorganizowana jako część zespołu budynków (STODOŁA, dom wiejski, silosy, dojarnie itp.), które są rozmieszczone wokół wspólnej przestrzeni. Co ciekawe, ta typologia STODOŁY może przybierać różne formy w zależności od wpływów miejsca i typu gospodarstwa, któremu służy. Niektóre mają wysokie pojemności do przechowywania, podczas gdy inne, w których trzymany jest inwentarz żywy, są niskie i liniowe. Różnorodność elementów adaptacyjnych zapewnia uczciwą estetykę, która definiuje tę typologię.

Studiując wiele STODÓŁ, zainteresowanie Red Architecture utrzymuje rozpoznanie modyfikacji funkcjonalnych wprowadzonych przez rolników do formy podstawowej. To tak, jakby każda STODOŁA miała odrębną osobowość wywodzącą się z pierwotnego celu funkcji. Ten „kreatywny pragmatyzm” jest inspiracją dla wielu aktualnych projektów wiejskich pracowni, z których pierwszą nazwali Modern BARN Form.

Lokalizacja: Waikato, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA