Oszałamiająca nowoczesna STODOŁA na Wschodnim Wybrzeżu

Partnerzy

O inspiracji

Jeśli istnieje kultowy, amerykański budynek wiejski, jest nim zapewne STODOŁA. Tradycyjne STODOŁY przemawiają do ludzi na poziomie emocjonalnym. Wywołują uczucie agrarnej przeszłości z prostotą, która jest idealnym antidotum na współczesne, zawrotne tempo życia. Jednak mimo swego niewątpliwego uroku w prostocie, z czasem budynki te zaczęły nabierać bardziej modernistycznych cech. Styl współczesnych STODÓŁ jest zazwyczaj prosty i bezpośredni, w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

Koncepcja konstrukcji

Prosta geometria budynku i sielankowa sceneria wokół sprawiają, że można pomyśleć, że STODOŁA jest nadal wykorzystywana rolniczo. Silos owinięto pofalowaną stalą i zabezpieczony kablami ułożonymi w nierównych odstępach.

Otwierając parę dwupiętrowych drzwi szczytowych, z łatwością można wyobrazić sobie ustawione w środku traktory, zwierzęta gospodarskie, bele siana i silos wypełniony kukurydzą. Tutaj tego jednak nie doświadczymy. Po otwarciu drzwi oczom ukazuje się przeszklony przedsionek oraz wyrafinowane, nowoczesne wnętrza i szklaną ścianę po drugiej stronie budynku, otwierająca widok na rzekę.

Ta konstrukcja to w rzeczywistości nowoczesny pensjonat w typie STODOŁY. Stanowi część farmy, którą inwestorzy zakupili z myślą o weekendowym odosobnieniu dla siebie i swoich synów. „Mieliśmy wizje nieruchomości od dnia, w którym ją kupiliśmy. Chcieliśmy, aby posiadłość szanowała historię Wschodniego Wybrzeża”, mówi właściciel Kip Fulks. I tak właśnie się stało. nowoczesna STODOŁA jest hołdem dla rolniczej tradycji tych terenów.

Wybór wykonawcy nie był przypadkowy

Fulksowie spędzili kilka lat korzystając z istniejącego domu na posiadłości, ale wiedzieli, że z czasem zmienią go na dom gościnny. Firmę budowlaną Lynbrook z Anapolis wybrali z polecania przyjaciela. Pracownię architektoniczną wybrano już we współpracy na linii właściciele- wykonawcy.  Inwestorzy wiedzieli, że ten wyjątkowy, kreatywny budynek wymaga zaangażowania odpowiedniego projektanta. Wybór padł na Devina Kimmela z Kimmel Studio w Annapolis. Fakt, że jest on również architektem krajobrazu, okazał się bardzo przydatny, dzięki temu udało się budynek całkowicie zintegrować z otoczeniem. Wyzwaniem w tym projekcie było związanie budynku z historią miejsca i rzeki.

STODOŁA na pierwszy rzut oka wydaje się prosta i zwyczajna. Wrażenie wywiera dopiero po przekroczeniu fontowych drzwi. Wizja Beth Fulks była siłą napędową tego minimalistycznego wnętrza. Podłogi to jasny dąb zaakcentowany betonowymi wstawkami, przy wejściu i pod kominkiem. Po prawej stronie mieści się otwarta kuchnia. Całość podkreśla niestandardowy żyrandol w jadalni. Jego duża, prymitywna drewniana podstawa oraz szereg przezroczystych żarówek wprowadzają do przestrzeni powiew stylu LOFT-owego. Przez duże przeszklenie do środka „wlewa się” światło i otoczenie.

Spiralne schody schowane w konstrukcji silosu prowadzą z salonu na piętro. Schody zbudowano poza budynkiem, a później umieszczone w silosie. Sypialnie na piętrze przywołują obraz strychu na siano. W jednym z pokoi potrójne łóżka piętrowe tworzą wieże, z której roztaczają widoki zapierające dech w piersi.

Kiedy Fulksowie zaczynali przygodę z tym projektem inspirowali się innymi posiadłościami. „Ukradliśmy trochę wszystkiego co lubimy”, mówi Kip.

Podobne drzwi przesuwne znajdziesz u naszego zaufanego producenta- RENO.
Po nietuzinkowe przeszklenia, zajrzyj do Multiko Architektura Okien.

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lokalizacja: Annapolis