modulOne

Partnerzy

O inspiracji

Ukraińska firma o nazwie PassivDom przedstawiła pierwszy na świecie prefabrykowany, przenośny dom, który jest w pełni niezależny od dostępnej na miejscu infrastruktury. „modulOne” jest całkowicie samowystarczalny i działa jako „Autonomiczna Jednostka” – zapewniają ukraińscy producenci, którzy działają jako Startup. Stworzony przez nich moduł jest w pełni wyposażony – ma meble, sprzęt, wbudowaną kuchnię, łazienkę (toaleta, umywalka, prysznic), system ogrzewania i chłodzenia, inteligentny system wentylacji z kontrolą poziomu tlenu – a wszystkim można zarządzać z pomocą zwykłego smartfona. Domek ma też samowystarczalny system zasilania (panele słoneczne, akumulatory, inwertory) oraz niezależny system doprowadzania wody, który obejmuje magazynowanie wody i  oczyszczanie, a także swój system kanalizacyjny. Wodę można czerpać z zewnętrznych źródeł, ale można ją pozyskiwać także z wilgotności w powietrzu. Firma oferuje nawet pakiet o nazwie „Zombie Apocalypse”, który jest wzbogacony o zbrojone szyby, system alarmowy i… Biblię – na wszelki wypadek…
Konstrukcja domu powstaje z wykorzystaniem drukarek 3D i obejmuje ona ściany, sufity i platformę bazową. Reszta budynku, czyli okna, drzwi, rury i systemy elektryczne dodawane są ręcznie.
Dzięki ekologicznej energii słonecznej i wydajnym systemom zasilania, firma PassivDom zapewnia, że spełnia wszystkie wymogi niezbędne do certyfikacji wydawane przez niemiecki Passivhaus Institut dla budynków mieszkalnych.
Dom nie wymaga fundamentów i nie musi być podłączany do żadnej zewnętrznej infrastruktury. Cały moduł ma powierzchnię blisko 36 m2, a wstępne zamówienie to koszt 67 138 dolarów.
ModulOne ma wbudowane panele słoneczne, które nie tylko ogrzewają wodę, ale w pełni zasilają cały domek, kontrolując temperaturę i jakość powietrza, a także oczyszczając wodę. Konstrukcja wykonana jest z włókna węglowego i włókna szklanego, a cały dom nadaje się do recyklingu.
Dzięki temu, że ściany, dach i podłogę tworzy maszyna oparta na technologii druku 3D, produkcja, czyli druk jednego modułu, zajmuje zaledwie osiem godzin.
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o pełnej samowystarczalności lub schronieniu z dala od cywilizacji.

Tekst: nowoczesna STODOŁA