Modułowe domki inspirowane grą Minecraft

Partnerzy

O inspiracji

Londyńska firma projektowa i architektoniczna JaK Studio ujawniła swoje projekty domków modułowych, które można dopasowywać do swoich potrzeb, niezależnie od tego czy mają służyć do pracy, czy wypoczynku.

Cały projekt nosi nazwę „home office module cubed” (HOM3) i inspirowany jest popularną serią gier wideo Minecraft. Przyszły użytkownik może więc tworzyć dowolne przestrzenie – od biura po siłownię, czy studio muzyczne. W czasach pandemii taka dodatkowa przestrzeń zaczyna być jeszcze bardziej doceniana i na to właśnie liczą architekci.

JaK Studio wyjaśnia, że projekt HOM3 jest na tyle elastyczny, że można go łatwo dopasować do miejskiego tarasu, podmiejskiego ogrodu, czy wiejskiej łąki i kawałka lasu. Cała przestrzeń może być w pełni przystosowana przez właściciela, który może zdecydować nie tylko o wielkości i kształcie domku, ale też ukształtować go pod konkretne potrzeby, dopasowując odpowiednio wszystkie elementy montażowe, meble, czy wykończenia. Tylko od jego potrzeb i wyobraźni zależy to, co ostatecznie powstanie z HOM3. Możliwy jest nawet domek na drzewie lub montaż na przyczepie, która zabierze nasz dom na wakacje.- „W ostatnich latach widać było trend przekładający się na zainteresowanie szopami ogrodowymi i niewielkimi domkami, które można wykorzystywać zarówno jako przestrzeń do pracy, jak i rozrywki i wypoczynku, a czasy pandemii jeszcze bardziej to nasiliły” – mówi Jacob Low, dyrektor JaK Studio.

Każdy moduł domku miał być z założenia prosty do zaprojektowania i zainstalowania. Każdy powstał z tzw. 100% zrównoważonych materiałów, które pozyskiwane są z lasów w Bośni. Każdy zakup obejmuje też opłatę kompensacyjną związaną z wpływem na środowisko naturalne i nic w tym projekcie się nie marnuje – moduły można dodawać, usuwać lub zmieniać ich funkcje. Każdy kupujący może też zdecydować jaki rodzaj organizacji dobroczynnej wesprze swoim zakupem.

Choć za projekt odpowiada zespół JaK Studio, architekci współpracują ściśle z projektantami gier z firmy AI interactive, którzy odpowiadają za stworzenie interaktywnej platformy. Ma być ona uruchomiona latem tego roku i to właśnie ona pozwoli przyszłym właścicielom zaprojektować swój własny dom.

JaK Studio zamierza wypuścić w tym roku limitowaną edycję partii 12 modułów, z czego dwa planowane są już na wiosnę. Przykładowe projekty obejmują „Leśną chatę”, „Miejskie studio”, „Domek na drzewie”, „Szopę ogrodową”, „Chatkę na plaży” i przestrzenie biurowe.

Tekst: nowoczesna STODOŁA