Naturalny sposób spędzania wakacji

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Projektujemy wokół Ciebie – takie motto przyświeca architektom z brytyjskiego studia Ecospace, którzy stworzyli modułowe domki pasujące do każdego i mogące pełnić różne funkcje. Jak mówią twórcy, każdy z ich domków został zaprojektowany i wybudowany tak, by przetrwać wiele lat i dobrze współpracować ze swoimi mieszkańcami.

Bogata oferta firmy obejmuje domki wakacyjne Ecospace®. Inspiracją dla nich były popularne, klasyczne domki letniskowe, ale ich powszechna wersja została przez architektów przeniesiona na inny, wyższy poziom. W efekcie powstały modułowe chaty, które są nie tylko sanktuarium luksusu, ale też charakteryzują się dbałością o równowagę ekologiczną.

Domki wakacyjne Ecospace® to powiększona wersja pierwotnego budynku firmy w typie studio i każda z nich wyposażona jest dodatkowo w łazienkę, kuchnię oraz sypialnie.

Funkcjonalność

Budynki modułowe mogą funkcjonować samodzielnie, ale są też doskonałą opcją uzupełniającą dla tradycyjnej oferty hotelowej. Doskonale nadają się również do stworzenia wakacyjnej eko-wioski. Domki przeznaczone na wynajem oferują wysoki standard, dzięki czemu przyniosą też wyższe dochody – zachęcają twórcy projektu. Dzięki spełnieniu odpowiednich norm środowiskowych można je postawić na terenach podlegających ochronie, które w Wielkiej Brytanii uznawane są za tzw. „Area of Outstanding Natural Beauty”, czyli cenne dla krajobrazu obszary wiejskie.

Budynki Ecospace® opierają się na najnowszych metodach budowlanych, dzięki czemu mają lepszą charakterystykę niż wiele nowoczesnych domów. Firma wykorzystuje tzw. panele SIP (Structurally Insulated Panel System), które są częścią wielowarstwowej konstrukcji, ale przyszły właściciel może wybrać sobie dowolne wykończenie ścian na zewnątrz i wewnątrz. Podstawowym materiałem elewacyjnym jest jednak naturalnie trwałe drewno żywotnika olbrzymiego, które nie wymaga konserwacji ze względu na zawartość naturalnych olejów.

Równie ważne jak same ściany są też okna. Jak mówią architekci Ecospace, dla nich „okna są jak ściany, przez które można patrzeć”. Oznacza to, że wszystkie przeszklenia muszą mieć równie dobre właściwości izolacyjne co same ściany. Z tego powodu firma wybrała wysokiej jakości okna skandynawskie z podwójnym przeszkleniem. Zostały one zaprojektowane, by chroniły przed ekstremalnie niskimi skandynawskimi temperaturami i nie pozwalały na utratę ciepła.

Ekologia

Naturalność to główna cecha domków Ecospace® i wnętrza dostosowują się do tej zasady. Firma najczęściej stosuje drewno brzozowe układane w taki sposób, by wnętrze miało nowoczesny wygląd. Ściany, sufity i dopasowane meble współgrają ze sobą w pełnej harmonii.

Zgodnie ze swą filozofią, firma Ecospace zachęca swych klientów do korzystania z opcji zielonego dachu. Rośliny, które nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, mogą przykryć dach ukrywając też w naturalnym otoczeniu cały domek. Zielony dach to także inne zalety – dłuższa żywotność powłoki dachowej, lepsza izolacja i zwrócenie przyrodzie choć części powierzchni, którą się jej zabrało. Ważna informacja dla zainteresowanych – nie, nie trzeba kosić dachu…

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA