Mororó House

studio mk27 Fernando Guerra
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Mororó House znajduje się w górzystym regionie, które słynie z niskich temperatur. Architektura miała na celu stworzenie przestronnych przestrzeni wewnętrznych na chłodne dni, takich jak na przykład przytulny salon i zamknięta łaźnia z basenem, gdzie można podziwiać widoki, będąc chronionym szklaną powłoką.

Na zewnątrz ciągła bryła tworzy dwoistość między nieprzezroczystą bryłą – w której znajduje się salon, sypialnie i obszary usługowe – a przezroczystym odcinkiem podgrzewanego basenu i sauny.

Przezroczysty odcinek ma czternaście metrów długości, a wewnętrzna wentylacja została zaprojektowana przestrzennie tak, aby uniknąć skraplania się pary wodnej na szkle przy podgrzewanym basenie. Mogłoby to bowiem zaszkodzić relacji z widokiem.

Początkowym założeniem projektu była szybka i tania konstrukcja. Dlatego w architekturze znalazły się rozwiązania uprzemysłowione, takie jak konstrukcje metalowe i ściany o konstrukcji stalowej. W przeciwieństwie do brazylijskiej kultury konstruktywnej, niewiele elementów wykonano w całości na miejscu. Dzięki temu czas budowy tego domu był krótszy niż zwykle, nawet przy trudnym dostępie do działki.

Lokalizacja: Campos do Jordão, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA