Morris Island Residence

Monte French Design Studio Jane Messinger
Partnerzy

O inspiracji

Wygląd zewnętrzny domu na plaży z 1976 roku na wyspie Morris w Cape Cod wydawał się wskazywać na strzeliste, przestronne wnętrza. Było jednak odwrotnie. „Dom ma mocne linie i mocne fundamenty, ale jego przestrzenie i elementy wskazywały na jego wiek” – mówi firma Monte French Design Studio. „Główny apartament był mały i ciasny. Kuchnię zaprojektowano jako mniejszą jednostkę typową dla swojej epoki. Części dzienne były rozdzielone”.

Właściciele, czteroosobowa rodzina, chcieli móc z łatwością gościć w domu dalszą rodzinę i przyjaciół. Chaotyczny układ niewiele służył temu celowi. Architekci zidentyfikowali zatem potrzebę jasno określonych kwater prywatnych, w których rodzina mogłaby z łatwością wycofać się od aktywności społecznej, połączonych z przyjemnymi, otwartymi przestrzeniami socjalnymi. Aby to osiągnąć, zespół projektowy otworzył ściany w pomieszczeniach mieszkalnych, tworząc lepszą widoczność do istniejących okien i części zewnętrznej. Następnie dodali dwupiętrowy dodatek, w którym znajdują się apartamenty z dwiema sypialniami, ułożone jedna na drugiej. Podwyższony, przeszklony korytarz łączy dodatek z resztą domu.

Otworzono ściany istniejącego domu i starannie umieszczono okna w nowym dobudówce. Dzięki temu firmie udało się poprawić widoki na teren i lepiej połączyć dom z otoczeniem. „Głównym celem nowego projektu było wykorzystanie długości terenu i domu do stworzenia liniowego układu przestrzeni, łączącego nowe i stare za pomocą rozbudowanych korytarzy widokowych wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego” – mówi firma.

Lokalizacja: Morris Island, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA