Mud House

Sketch Design Studio Jeevan Jyot
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Sketch Design Studio zaprojektowało i zbudowało dom wiejski w północnych Indiach, który łączy ściany z ubitej ziemi i dach pokryty strzechą. Mud House to parterowy dom położony w Radżastanie.

Architekci zaprojektowali budynek o powierzchni 185 metrów kwadratowych. Nawiązuje do wielopiętrowych studni, które pochodzą z VII wieku i charakteryzują się siatką przecinających się ukośnych schodów. Dom posiada dwa tarasy na dachu, na które prowadzą klatki schodowe. „W całym procesie budowy staraliśmy się skupić na lokalnych technikach i materiałach budowlanych rzemieślniczych w tej samej formie, w jakiej były używane setki lat temu” – powiedziała założycielka studia Shipra Singhania. „Wiele badań i rozmów ze starszymi murarzami pomogło zdobyć całą wiedzę, która pomogła w budowie tego domu”.

Takie podejście skłoniło Sketch Design Studio do zbudowania Mud House ze ścianami z ubitej ziemi, która pozyskiwano na miejscu i zmieszano z nasionami limonki i kozieradki jako naturalnym spoiwem. Dach pokryty strzechą składa się z lokalnych dzikich traw, ułożonych w kształt piramidy. Pozostałe elementy konstrukcji zbudowano z kamienia pochodzącego z odzysku. „Aby zmniejszyć ślad węglowy, nie używaliśmy cementu” – powiedziała Singhania. „Zaprawą jest odpad pozostały w piecach po obróbce wapienia. Ta zrównoważona technika budowania jest stosowana w pobliskich wioskach od stuleci” – dodała.

Układ wewnętrzny zaprojektowano tak, aby pasował do ekstremalnego klimatu Alwar. Niektóre przestrzenie zapewniają cień. Inne natomiast pozwalają mieszkańcom cieszyć się słońcem zimą. Wsporniki dachowe pomagają zacieniać okna, jednocześnie powiększając powierzchnię tarasów dachowych. Projekt wnętrz opiera się na tym samym etosie. Na ścianach widać efekt rdzy powstały w wyniku zmieszania proszku ceglanego z wapnem. Wyposażenie obejmuje lampy z trzciny cukrowej i kanapę wykonaną przez lokalnych rzemieślników.

Lokalizacja: Alwar, Indie
Tekst: nowoczesna STODOŁA