Na co zwrócić uwagę przy wyborze szyb w oknach dachowych VELUX?

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Przy wyborze okien dachowych VELUX warto rozważyć parametry techniczne szyb, ponieważ odnoszą się one do wielu istotnych kwestii: izolacji, dźwiękochłonności, bezpieczeństwa i utrzymania czystości.

Izolacja

Podstawowym wskaźnikiem w szybach VELUX jest współczynnik przenikania ciepła wyrażony symbolem Uw w W/(m²K). Im jest on niższy, tym lepsza izolacja termiczna szyby, a tym samym okno dachowe lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia, a także mniej je absorbuje ⁣z zewnątrz. Standardowe warianty szybowe w oknach dachowych VELUX to wypełnione argonem, superenergooszczędne pakiety złożone z 3 szyb typu (-⁣-61), których współczynnik przenikania ciepła w oknach dachowych GLL oraz GLU wynosi 1,1 W/(m²K). Szyby typu (-‎‎⁣-64) posiadają współczynnik Uw na poziomie 1,0 W/(m²K).

Współczynnik Uw szyby można obniżyć poprzez zastosowanie kołnierzy VELUX w wersji 2000 z ciepłym montażem BDX. BDX to zestaw złożony z ramy izolacyjnej BDX, wokółokiennej izolacji przeciwwilgociowej BFX oraz rynienki odwadniającej.

Warto jeszcze wspomnieć, że obecnie montaż okien dachowych VELUX polega na głębszym osadzeniu okna w dachu, co również przekłada się na mniejsze straty ciepła i lepszą efektywność energetyczną budynku.

Dźwiękochłonność

Parametry akustyczne szyb są równie istotne w oknach dachowych VELUX. Dźwiękochłonność wyrażona symbolem Rw oznacza, że im wyższy Rw, tym lepiej, gdyż lepszy jest poziom izolacji akustycznej okna. W oknach dachowych VELUX z szybą standardową typu (-‎⁣-61) Rw wynosi 32 dB, natomiast z szybą (-‎⁣-64) 35 dB. Pakiety szybowe typu (-‎⁣-64) są innowacyjnymi wariantami premium, które jeszcze lepiej redukują hałas zewnętrzny, a dodatkowo posiadają powłokę łatwozmywalną. Z kolei wypełnienie przestrzeni międzyszybowych kryptonem, który jest dodatkową izolacją termiczną wyróżnia szyby typu (-‎⁣-66).

Pakiet wyciszania deszczu

VELUX w szybach w wariancie (-‎⁣-64) zastosował cechę premium – redukcję szumu deszczu, co przekłada się na wysoki wskaźnik dźwiękochłonności Rw.

Bezpieczeństwo

VELUX zaleca stosowanie pakietów szybowych z szybą klejoną bezpieczną po wewnętrznej stronie okien umieszczonych nad strategicznymi miejscami, w których przebywają ludzie podczas pracy, snu i zabawy. Szyba klejona jest skonstruowana w taki sposób, że w przypadku stłuczenia nie odpadają od niej kawałki szkła.

Od strony zewnętrznej szkło hartowane występuje we wszystkich szybach w oknach VELUX, co daje pełną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi np.: długotrwałymi promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą. Należy zawsze sprawdzić dostępność wariantu szyby w wybranym typie okna VELUX, gdyż nie wszystkie połączenia są dostępne w sprzedaży.

Czystość

Łatwozmywalna powłoka szyb umożliwia utrzymanie okien dachowych w czystości, a tym samym pozwala na cieszenie się pięknymi widokami. Jest to bardzo praktyczny, a zarazem estetyczny aspekt.

Podsumowując, dwukomorowy pakiet z energooszczędną szybą hartowaną i ciepłymi ramkami dystansowymi, wypełniony argonem, z powłoką niskoemisyjną, jeszcze lepszą izolacyjnością akustyczną okna, bardzo dobrym współczynnikiem przepuszczalności światła 74% oraz energii całkowitej g (pozyskiwania energii słonecznej) 0,55 przekłada się na 4, najwyższą klasę szczelności, gwarantując komfort użytkowania i doskonałe parametry techniczne okien VELUX.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami VELUX od firmy FOLNET oraz do śledzenia codzienności firmy FOLNET na mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

Okna dachowe VELUX od

FOLNET