Na krańcu duńskiego wybrzeża

PAX Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Skagen to najbardziej wysunięte na północ miasto w Danii, leży na długim półwyspie otoczonym plażami, które wystają między dwoma morzami. Stojąc na jego czubku, można obserwować fale z obszaru morskiego Kattegat rozbijające się o wody Morza Północnego.

W tym pięknym miejscu stoi dom, którego wnętrze jest idealnym miejscem na spotkania całej rodziny. Jeśli chodzi o jego wygląd zewnętrzny, ściany pomalowano na kolor czarny, a dach pokryto strzechą.

Całe drewno, z wyjątkiem okien i ramy konstrukcyjnej, pochodzi z daglezji, duńskiej firmy Dinesen, która pozyskuje drewno z lasów we Francji i Niemczech. Dach kryty strzechą i pomalowana na czarno drewniana fasada nawiązują do historii Skagen, gdzie do budowy domów często używano zwęglonego odcinka z wraków statków.

Architekci z PAX w wnętrzu stworzyli szereg stref, które sprzyjają poczuciu otwartości. Kuchnia, która znajduje się w odległości kilku centymetrów od centralnego punktu budynku, jest jego celowym sercem. To dlatego, że możliwość spotykania się z przyjaciółmi i rodziną — zwłaszcza w porze posiłków — jest tak ważna. W ciepłe dni życie z łatwością wypływa na taras. Plaża znajduje się w odległości krótkiego spaceru, a okoliczne tereny są częścią chronionego rezerwatu przyrody.

Lokalizacja: Skagen, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA