Natura Konstancin – osiedl się w pięknie

Wądołowski Architekci
Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Chcesz żeby Twoje dzieci spędzały  czas w świetnym przedszkolu, a najlepiej żeby znajdowało się na tej samej ulicy, na której mieszkasz, albo na tyle blisko, żeby wybrać się tam rowerem, spacerem, czy akurat dziś samochodem?

To samo ze szkołą. Chcesz mieć wybór dobrych szkół, a wiesz dobrze gdzie one są i wiesz, że nie masz ochoty dorzucać etatu kierowcy do swoich codziennych obowiązków.

Wiesz kiedy trzeba pędzić i wiesz doskonale kiedy możesz się zatrzymać na chwilę, stanąć w swoim ogromnym oknie z widokiem na drzewa i napić się gorącej kawy.

Kiedy możesz wyskoczyć na rower, a kiedy czasu wystarczy Ci tylko na szybkie rolki i hulajnogę wzdłuż Twojej ulicy.

Zachodzące słońce i szpaler drzew, to wprawdzie nie bulwar nad oceanem, ale też nie tłumy ludzi, tylko sąsiedzi których znasz.

Najcenniejszy jest Twój czas. Znasz doskonale to powiedzenie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Biorąc pod uwagę jak długo trwa i jak żmudny jest proces budowy własnego domu, raczej nie starczy Ci życia, żeby zamieszkać w tym trzecim.

Idealna działka

Pozwól, że zdejmiemy z Ciebie ten ciężar. Znaleźliśmy idealną działkę z widokiem na starodrzew, tak charakterystycznym dla Konstancina. W dodatku w tej niekorkującej się części, przed słynnym rondem.

Czy na pytanie – mogę iść na rower
Słyszałeś:
– Tak, ale tylko po naszej ulicy, bo zaraz obiad.

To świetnie, bo to samo teraz możesz powiedzieć swoim dzieciom. Możliwość bezpiecznego wypuszczenia dziecka na rower, rolki, hulajnogę. Po ulicy, po której jeżdżą tylko sąsiedzi z Natury Konstancin. Na której na początek poznajesz sąsiadów po ich pieskach. A po kilku miesiącach już wszystko wiadomo: kto siedzi do późna nad projektami na home office. Kto robi najlepsze imprezy w ogrodzie i kto właśnie kupił pierwszego longboarda.

Projektując tak duże okna i żadnej zasłaniającej ściany przyświecała nam koncepcja przedłużenia salonu o ogród, przenikania się tych dwóch przestrzeni. Latem okazuje się, że Twój salon ma jednak ponad 300m, rosną w nim hortensje i pachnie lawendą.

Budynki

Czy patrząc na tę bryłę, przeszło Ci przez myśl: o co chodzi z tymi dachami? Czy te domy nie lepiej wyglądałyby gdyby skosy były w jedną stronę? Co Architekt chciał przekazać przez ten projekt?

Czekaliśmy na te pytania. Koncepcja zawsze zajmuje nam kilka miesięcy zawziętych dyskusji, Natura Konstancin w kształcie na który patrzycie jest wersją numer nasty któryś.

Najwięcej czasu pochłonęło nam tym razem… optymalne wykorzystanie nasłonecznienia. Bryła zaprojektowana jest w taki sposób, żeby słońce towarzyszyło Ci w ogrodzie od godziny 9 rano, a po południu przenosiło się na taras. Skosy dachów ustawione są tak, żeby nie zabierały niepotrzebnie ani jednego promienia z golden hour. Poza tym ażurowa klatka schodowa i duże przeszklenie ściany przy tarasie dodatkowo doświetla salon.

Czy był to dla nas totalny priorytet, bo sami mieszkaliśmy w przepięknym, ale ciemnym mieszkaniu?

Być może.

Taras

Może rozłożysz na nim matę i będziesz robić asany, zawiesisz hamak. Być może wstaniesz wcześniej, żeby poczytać przy kawie, albo poczekasz na wieczór, zapalisz świece, odpalisz serial i ulubioną herbatę. Może podzielisz się nim z dziećmi, a może będzie tylko Twój.

To nie jest zwykły dom. Ma ogromne, wysokie na 2,95m okna, żeby wpuszczać jak najwięcej światła i natury.

Ma wysokie sufity, bo projektując te domy myśleliśmy o ludziach takich jak Ty, którzy nie lubią ograniczeń.

Sky is the limit.

A elewacja jest wyjątkowa, bo wykonana z drewna palone metodą yaki-sugi. Jedna z najstarszych metod kondycjonowania elewacji. Z czasem będzie nabierać charakteru.

Pasuje do tego miejsca.

Projektując dom dla siebie, pomyślelibyśmy o pompie ciepła. Bo daje to jednak niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Jest przy tym najbardziej ekologicznym, czyli najlepszym rozwiązaniem, choć nie najtańszym na etapie inwestycji.

Więcej o inwestycji, znajdziesz na www.rohe.pl/konstancin/

Lokalizacja: Ul. Sadowa 43, Konstancin – Jeziorna, Polska