New Buffalo Residence

STEVE HALL, HEDRICH BLESSING
Partnerzy

O inspiracji

Ta nieruchomość leży na skraju jeziora Michigan, a w jej granicach jest zarówno gęsty las, jak i skarpa prowadząca do piaszczystej plaży. Właściciele wykorzystywali tę działkę i stojący na niej dom od ponad trzydziestu lat jako ulubione miejsce na wakacje. Choć dom był wystarczający, kiedy rodzina zaczynała tu przyjeżdżać, z czasem członków rodziny zaczęło przybywać i budynek z lat 70-tych okazał się być zbyt mały. Projektem przebudowy zajął się architekt Booth Hansen, który otrzymał zadanie stworzenia nowego, wydajnego energetycznie domu na wakacje o niskich kosztach utrzymania, w którym będzie mogła wygodnie przebywać wielopokoleniowa rodzina. Co najważniejsze, nowy projekt miał maksymalnie wykorzystać piękne widoki na jezioro i las, zapewniając jak najlepsze połączenie przestrzeni wewnętrznej z naturalnym otoczeniem.

Architekt zintegrował projekt tworząc centralną oś wejściową domu. Cztery białe elementy, obite drewnem cedrowym, dwa z każdej strony osi, nawiązują do rodzimej architektury regionu. Wszystkie elementy połączone są przestrzeniami obitymi blachą cynkową o płaskim dachu, które zarówno łączą, ale też wizualnie oddzielają poszczególne części rezydencji.

Każdy element pełni inną funkcję. Jest tam miejsce dla gości, do wspólnego spędzania czasu, jest apartament gospodarzy i miejsce do przechowywania różnych rzeczy. Duże pomieszczenia bez sufitów to teren salonu i jadalni, które tworzą kontrast dla bardziej prywatnych przestrzeni – werandy i pokoju rodzinnego, które znalazły się w elementach łączących. Spory apartament gospodarzy oraz apartamenty dla gości zaspokajają potrzeby całej rodziny.

Architekt zadbał o to, by połączyć przestrzenie wewnętrzne z ogrodem, a z każdego pomieszczenia – dzięki sporym przeszkleniom i szklanym drzwiom – można podziwiać jezioro i otaczający dom las. Trwałe materiały pozwalają ograniczyć prace konserwacyjne do minimum.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA