New Country House – nowoczesny i samowystarczalny

Adam Krzysztofiak
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W malowniczej okolicy na pograniczu polsko-czeskim zlokalizowano projekt New Country House. Funkcjonalny, elegancki, otwarty na naturę dom z przyszłościowymi rozwiązaniami. Architekt Adam Krzysztofiak zadbał, by stał się komfortowy i samowystarczalny dzięki zasilaniu energią z dachu solarnego SunRoof.

Dom zaprojektowano dla 4-osobowej rodziny. Na parterze przewidziano część wspólną, otwartą na taras oraz część nocną dla rodziców. Taras okala strefę dzienną, stając się jej przedłużeniem i zarazem miejscem, w którym wspólnie spędza się czas lub samotnie kontempluje otaczający krajobraz. Na poddaszu zaplanowano pokoje dla dzieci.

Wybór lokalizacji domu nie jest przypadkowy. Oddalona od miasta, zaciszna i harmonijna przestrzeń sprzyja odzyskaniu życiowej równowagi i pozwala ukoić zmysły. Dodatkowo duże okna zapewniają bliskość przyrody i doskonałe doświetlenie wnętrza.

Zorientowany na technologie

Minimalistyczna bryła budynku składa się z dwóch modułów – części mieszkalnej z dachem dwuspadowym oraz garażowej, przykrytej dachem płaskim. Dach skośny zaprojektowano w systemie SunRoof, który pełni dwie funkcje: chroni i izoluje nieruchomość oraz wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Zastępuje tradycyjne pokrycie dachowe, a rolę zwykłych dachówek przejmują moduły fotowoltaiczne typu glass-glass, stanowiące zewnętrzną warstwę poszycia. Monokrystaliczne, termicznie hartowane szkło gwarantuje wyjątkową wytrzymałość i wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

SunRoof generuje ilość prądu, która jest w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne dla całego domu. Pozwala również zredukować rachunki za energię do minimum. W budynku zaplanowano ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Jak również system rekuperacji oraz klimatyzację, a garaż wyposażono w stanowisko dla dwóch samochodów elektrycznych. Do ich ładowania również zostanie wykorzystana czysta energia z dachu solarnego.

Wybrane rozwiązania zapewnią mieszkańcom ekologiczne życie. Jednocześnie oferują wszystkie wygody życia w mieście – bez kompromisów, jeśli chodzi o jakość czy design.

Pięknie zaprojektowany

Znakomita pod względem wydajności (najwięcej energii z 1 mkw.), gwarancji i trwałości szwedzka technologia SunRoof stanowi estetyczne zwieńczenie domu. Dach wygląda jak zbudowany z nowoczesnej, eleganckiej dachówki. Gładka, perfekcyjnie komponująca się z elewacją powierzchnia pokrycia idealnie wpisuje się w minimalizm i współczesną, funkcjonalną wizję pięknej architektury. Bez odstających od dachu, nieatrakcyjnych wizualnie paneli fotowoltaicznych.

Uwagę przyciąga zewnętrzna warstwa systemu SunRoof, ale nie można zapomnieć o zbudowanej z ekologicznych i w pełni biodegradowalnych materiałów podkonstrukcji montażowej. Lekkiej i łatwej do zamontowania dzięki ograniczeniu do minimum warstw montażowych. Efekt? Taki dach ma najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi, dostępnymi rozwiązaniami.

Dom inteligentny

 Budynek wyposażono w system smart home, umożliwiający sterowanie i zarządzanie wszystkimi urządzeniami w domu, zdecydowanie podnosząc komfort mieszkania. Zintegrowany z technologią SunRoof, ułatwia efektywne zarządzanie energią, zmniejszając jej zużycie i przekierowując nadwyżki do miejsc, w których jest potrzebna, np. do ogrzewania pomieszczeń czy ładowania samochodów.

Projekt „New Country House” został przygotowany przez architekta Adama Krzysztofiaka na międzynarodowy konkurs architektoniczny „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”.

Architekt

Adam Krzysztofiak