Niezwykła pizzeria w Melbourne

HACHEM ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Firma Hachem Architecture zmodernizowała rodzinną pizzerię działającą od około 25 lat na przedmieściach Melbourne.

Nowe miejsce cieszy się ogromną popularnością, zdobywając też nagrody i uznanie wśród samych architektów. Wysoki, katedralny sufit nowej restauracji zwiększa wrażenie przestronności, a nocą przypomina latarnię naprowadzającą klientów.Studio architektoniczne Hachem Architecture z Melbourne, na czele którego stoi jego założyciel Fady Hachem, zostało zatrudnione przez firmę Piccolino. Ich wspólna wizja opierała się na stworzeniu nowoczesnej restauracji, która wytyczy nowe standardy architektoniczne w okolicy, a jednocześnie przyciągnie klientów o większych wymaganiach niż w zwykłej pizzerii.

Nowy budynek musiał zmieścić się między istniejącymi już budynkami sąsiednich firm, więc mógł mieć szerokość maksymalnie 5,5 m. Liczba restrykcji i ograniczeń budowlanych, z którymi musieli zmierzyć się architekci, wydawała się nie mieć końca, ale firma Hachem Architecture zdołała im sprostać, tworząc ostatecznie lekką konstrukcję, która idealnie wykorzystuje przestrzeń i oddaje charakter tego miejsca.

Jedną z najważniejszych cech tego projektu jest katedralny sufit, który w połączeniu z dużymi przeszkleniami w ciągu dnia wprowadza do wnętrza lekkość i sporo światła. Nocą restauracja zamienia się w miejsce, które emanuje złotym blaskiem dzięki zastosowaniu ciepłego drewna w większości wnętrza.

W tym projekcie każdy element – od antresoli po stalowe części konstrukcyjne budynku – podkreśla jego funkcjonalność, dodając mu jednocześnie niezwykłego uroku. Jak mówią sami twórcy, ten budynek odzwierciedla ambicje firmy Piccolino, pokazując jednocześnie, jakie kierunki może wytyczać sobie architektura na niejednokrotnie zaniedbanych miejskich przedmieściach.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA