Nong Ho 17

Skarn Chaiyawat DOF Skyground
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Z widokiem na malowniczy krajobraz u podnóża góry, Nong Ho 17 rozciągnięto w poprzek działki. Wszystko, aby widok przenikał do każdego pokoju i wyznaczał prywatny ogród i basen.

Pierwsze piętro składa się z otwartej przestrzeni dziennej ze spiżarnią na jednym końcu i pokojem gościnnym na drugim. Na drugim piętrze znajduje się prywatna część domu z dwiema sypialniami połączonymi częścią dzienną na świeżym powietrzu pośrodku.

Lokalne materiały są niezbędnymi elementami domu. Podłogi i dachówki wykonano przez lokalnych rzemieślników, których warsztaty znajdują się niedaleko domu. Odzyskane drewno tekowe pochodzi z opuszczonego domu. Aby chronić dom przed ekspozycją na światło słoneczne, bambusowe żaluzje zapewniają delikatny otwór dla zachwycającego widoku. Jednocześnie redukują ciepło i przepuszczają delikatną bryzę wzdłuż wschodniej i zachodniej elewacji domu.

Koncepcja projektu środowiskowego domu polega na uwzględnieniu lokalnych warunków klimatycznych i reagowaniu na nie. Pomieszczenia mieszkalne domu zaprojektowano z wentylacją krzyżową, aby ograniczyć korzystanie z klimatyzacji w ciągu dnia. Wydłużony dwuspadowy dach i miejscowe bambusowe żaluzje wzdłuż zewnętrznych otworów również zapobiegają nasłonecznieniu i deszczowi. Te elementy projektu i bogactwo naturalnych materiałów zostały subtelnie dodane, aby zharmonizować dom z chłodną bryzą, naturalnym światłem i otaczającą przyrodą. Projekt poszukuje prostych rozwiązań projektowych z wykorzystaniem lokalnych materiałów i metod budowlanych, które pasują do tropikalnego klimatu Chiang Mai i wprowadzają do domu odrobinę azjatyckiego ducha. Dzięki takiemu podejściu projekt ma na celu potwierdzenie, że zrównoważona architektura nie musi opierać się na wysokiej technologii, aby była estetyczna i wrażliwa na otaczającą ją ekologię.

Lokalizacja: Chang Phueak, Tajlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA