North Bank ukłonem w stronę lokalnej historii

Elliott Architects JILL TATE PHOTOGRAPHY
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Elliott Architects zaprojektowało dom w stylu nowoczesnej STODOŁY w Tyne Valley w Anglii. Jej wnętrze mieści przestrzeń mieszkalną o podwójnej wysokości pod stromym dwuspadowym dachem.

North Bank w hołdzie przeszłości

Architekci z Elliot Architects odpowiadają za projekt bryły z czterema sypialniami, zwany North Bank, na obrzeżach wioski w hrabstwie Northumberland. Pomimo wiejskiego położenia STODOŁA stoi blisko drogi. North Bank zorientowano na dolinę Tyne na północy i na Pennines na południu.

Forma domu nawiązuje do pobliskiego, cieszącego się zaufaniem, zabytkowego Causeway House. Starego wiejskiego domu z jednym z nielicznych zachowanych przykładów czarnego dachu poszytego – zaginionej sztuki wrzosowej strzechy. Podczas gdy sylwetka nowego budynku odzwierciedla strome nachylenie dachu tych starych konstrukcji, pokrycie strzechą zostało zastąpione bardziej współczesnym wykończeniem cynkowym.

Metal pokrywający dach North Bank został wybrany jako nawiązanie do pobliskich hut z XVIII wieku. „Z punktu widzenia materiałów uzasadniliśmy cynkowy dach poprzez jego związek z historią obszaru w górnictwie i hutnictwie” – powiedział współzałożyciel Elliott Architects, Ben Elliott. Z kolei elewacje wykonano z lokalnej daglezji.

Iluzja poziomów

North Bank podzielono na dwie kondygnacje. Połowę parteru zajmuje dwupoziomowy, wychodzący na południe salon, jadalnia i kuchnia. Druga połowa, nieco wyżej, to gabinet i przestrzeń studyjna. Dwie większe sypialnie znajdują się na obu końcach piętra domu i dwie mniejsze pośrodku, oddzielone łazienką.

Kwadratowe okna wzdłuż parteru i świetliki w stromym dachu podążają za ścieżką słońca przez cały dzień. A głębokie wnęki wewnętrzne, tworzą miejsca do siedzenia. Centralnym punktem domu jest salon o podwójnej wysokości. Znajduje się pod odsłoniętym drewnianym stropem dwuspadowym i wychodzi na wewnętrzne okno z sypialni powyżej. „Chcieliśmy stworzyć formę, która wydawałaby się w istocie pojedyncza i jednopiętrowa, a nie wyraźnie dwupiętrowa” – wyjaśnił Elliott. „To łączy go z precedensami w stodole wiejskiej i kaplicy, ale także z ewolucją domów, w których tradycyjnie górne piętra były mniejsze i funkcjonalne, tylko do spania, z dodatkową korzyścią ochrony i ciepła”.

Jasnobrązowy, szczelny tynk pokrywa wewnętrzne ściany tej przestrzeni, tworząc rustykalne wykończenie, które uzupełnia odsłonięte drewno konstrukcji dachu.

Lokalizacja: Tyne Valley, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA