North Fork Residence

Lake|Flato Joe Fletcher
Partnerzy

O inspiracji

North Fork na Long Island znajduje się niecałe 130 km od Brooklynu, ale jest zupełnie inny, pełen farm, rustykalnych STODÓŁ i uroczych portów. Tutaj młoda rodzina postanowiła zbudować rodzinny kompleks, w którym można odpocząć, nabrać sił i połączyć się z lądem.

„Wyobrazili sobie obóz, w którym oni i ich goście będą mieli swoje prywatne przestrzenie” – mówi założyciel firmy Lake|Flato z Teksasu. Powstały dom to trójdzielny plan obejmujący trzy przypominające STODOŁĘ konstrukcje szczytowe, rozmieszczone w półkolu wokół otwartego dziedzińca. Budynki wkomponowano w zalesiony teren o powierzchni 4,5 hektarów, przy czym główna konstrukcja wychodzi na dziedziniec z jednej strony i oferuje widoki na wodę z drugiej. Ścieżka łączy główny dom z innymi konstrukcjami – garażem i salą do ćwiczeń oraz domem piętrowym z trzema sypialniami i kompaktową częścią dzienną. Ta konstrukcja pomocnicza została przebudowana na miejscu z istniejącej wozowni. Wzdłuż południowej krawędzi kompleksu rozciąga się basen.

Wewnątrz konstrukcje wykorzystują lokalną paletę materiałów z odsłoniętymi drewnianymi podłogami i sufitami. Ponieważ North Fork ma tradycję obróbki drewna i stolarki, a także mnóstwo prostych drewnianych konstrukcji STODÓŁ, użycie drewna w całym obiekcie było jak najbardziej sensowne.

Lokalizacja: North Fork, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt