Not a Hero House

Steffen Welsch Architects Tatjana Plitt
Partnerzy

O inspiracji

Ten zrównoważony dom rodzinny jest energooszczędną interpretacją kalifornijskiego bungalowu w centrum Melbourne. Łączy w sobie dwa niezwykłe cechy architektoniczne – swobodę i hojność.Założeniem było stworzenie długoterminowego domu dla rodziny z małymi dziećmi, z możliwością przyjmowania gości przez dłuższy czas. Do briefu dodano niskie koszty eksploatacji, obecną i przyszłą funkcjonalność, zmieniające się potrzeby w zakresie prywatności i dostępność.

Nowy dom podzielono na cztery strefy. Dzieci i goście z przodu, obszary wspólne i przejściowe w centrum, rodzice w prywatnym odosobnieniu z tyłu oraz media po południowej stronie, zwróconej od słońca. Każda strefa ma własną przestrzeń zewnętrzną. Dom jest skromny, a jego forma wynika z planu. Nie kopiując, używa formalnego języka kalifornijskiego bungalowu z połączeniem ciężkich i lekkich materiałów oraz obszernych dachów.

Rygorystycznie zastosowano zasady projektowania pasywnej energii słonecznej: podział na strefy, układ, planowanie, forma budynku, dobór materiałów, kontrola nasłonecznienia, wentylacja poprzeczna i szczegóły redukujące mostki termiczne. Powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku podobnych domów.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA