Nowe życie wiktoriańskiej willi

Francesco Pierazzi Architects Gianluca Maver
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Oszałamiająca transformacja wiktoriańskiej willi w zabudowie bliźniaczej w West Dulwich w Londynie. Francesco Pierazzi Architects tchnęli nowe życie w niegdyś zaniedbany dom, łącząc funkcjonalny projekt z elementami niemal poetyckimi. Projekt „An Urban Villa in West Dulwich” prezentuje innowacyjne wykorzystanie materiałów i imponującą rozbudowę zaprojektowaną bez pozwolenia na budowę. Wszystko przy jednoczesnym zachowaniu bogatej historii budynku.

Projekt ten koncentruje się na przebudowie dużej wiktoriańskiej willi w zabudowie bliźniaczej, wybudowanej w latach 1885-1911 w West Dulwich. Mieszkająca tu rodzina starała się odmłodzić swój długo zaniedbany dom, przekształcając go w serię urzekających przestrzeni. Ich kulminacją jest rozległy ogród. Aspiracją architekta było płynne połączenie wymagań funkcjonalnych z lirycznymi odniesieniami, odzwierciedlającymi ich unikalne podejście do projektowania.

Przeprowadzając dogłębną analizę kartografii historycznej, w szczególności map przedstawiających naloty bombowe Luftwaffe Blitz z czasów II wojny światowej, odkryto pierwotną formę budynku sprzed 1948 roku. Badania te umożliwiły zbadanie możliwości zaprojektowania dużej rozbudowy bez pozwolenia na budowę.

Formy rozbudowanych kubatur, których dolna część przylega do granicy, a wyższa przylega do niej, wynikają z zastosowania zasad Dozwolonej Zabudowy. Pionowe i poziome elementy konstrukcyjne dodatkowo podkreślają to przejście między dwoma tomami. Ograniczony wybór dostępnych materiałów nie przeszkadził w projektowaniu. Projekt elewacji stał się ćwiczeniem w komponowaniu dwóch składników, cegły i stali. Naprzemienne płaszczyzny bryły i puste przestrzenie nawiązują do specyficznych wewnętrznych londyńskich wiktoriańskich bloków mieszkalnych.

Efektem końcowym jest skomplikowany projekt, który wykorzystuje moc architektury do przekazywania pomysłów i emocji, tchnąc nowe życie w niegdyś zaniedbaną wiktoriańską willę.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA