nowoczesna STODOŁA na wodzie

MORIN ALBINET
Partnerzy

O inspiracji

Ten pływający domek, zwany Tratwą Walden, został zainspirowany życiem i twórczością amerykańskiego pisarza i filozofa Henry’ego Davida Thoreau.Podstawą projektu była odosobniona chatka, którą Thoreau zbudował w 1845 roku i w której mieszkał przez ponad dwa lata. Znajdowała się ona w lesie w pobliżu Stawu Walden w stanie Massachusetts. W tym czasie Thoreau dokumentował swoje życie pisząc książkę „Walden”, znaną także pod tytułem „Life in the Woods” (z ang. Życie w lesie). Obecnie sama książka cieszy się ogromną popularnością jako studium samowystarczalności.

Tratwa to mieszanina drewna sosnowego ze szkłem akrylowym, wspierana przez polietylenowe pływaki. Wymiary tratwy są identyczne z chatą Thoreau – powierzchnia to 10 m2, przy wysokości 4 metrów.
Tratwa wyposażone jest w kołowrotek, który pozwala przyciągnąć ją do brzegu lub zakotwiczyć na środku jeziora. Szkło akrylowe pozwala zachować kontakt z otoczeniem, zapewniając jednocześnie osłonę przed deszczem, pełniąc funkcję bariery ochronnej.

Jak mówi Morin: „Mobilność i możliwość utrzymania się na wodzie tej konstrukcji sprawiają, że przestrzeń ta nie jest ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od społeczeństwa ludzi. Musiałam jeszcze znaleźć rozwiązanie, które wyrazi interakcję między tym co na zewnątrz i tym co jest wewnątrz.”

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf