Budynki stoją na skraju skarpy opadającej w kierunku stawów

Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Architekci nie skopiowali dosłownie typologii, morfologii czy wystroju lokalnej architektury „ludowej”. Jednak kontynuują swobodnie w duchu sprawdzonych zasad. Budynki z naturalnych materiałów w dużej mierze budowane są „samodzielnie”. Można odczytać tradycyjny układ „trzypokojowy” (w tym przypadku sypialnia, wejście, salon) uzupełniony portalem na elewacji południowo-zachodniej.Dom i STODOŁĘ zbudowano na planie starszego gospodarstwa w małej wiosce Staré Bříště na Wysoczynie. Budynki stoją na skraju skarpy opadającej w kierunku stawów.

Budowle wykonał lokalny mistrz według prostej dokumentacji projektowej. Mur ceramiczny bez dodatkowego ocieplenia tynkowany jest tynkiem sztukatorskim ciągnionym. Okna osadzono w oprawkach z drewna świerkowego. Drewniany wiązar pokryto blachą tytanowo-cynkową.

Prosty dom z cegły ma zadaszony pierwszy plan wzdłuż południowo-zachodniej elewacji. Nawis dachu chroni wejście znajdujące się mniej więcej pośrodku układu. Przeszklone wejście z widokiem na staw dzieli parter na dzień i noc. Główna część dzienna z kuchnią jest częściowo otwarta na poddasze. Dominującym elementem w salonie jest duży kominek. Przez duże niepodzielone okna „wchodzą” do wnętrza fragmenty otaczającego krajobrazu.

Łazienka i sypialnia rodziców są dostępne z korytarza na parterze. Punktem ciężkości domu jest klatka schodowa, która łączy parter z galerią na piętrze.

Urządzenie wnętrza, szyte na miarę wykonała krewna właściciela. Zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz architekci łączą biały tynk z drewnem świerkowym i dębowym. „Spokój wizualny nie konkuruje z krajobrazem” – wyjaśniają.

Lokalizacja: Wysoczyzna, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA