nowoczesna STODOŁA w leśnej scenerii powiatu zgierskiego

BIAMS
Partnerzy

O inspiracji

W pięknej, leśnej okolicy, nad samą rzeką, na dużej działce, położonej w północnej części powiatu zgierskiego, studio projektowe BIAMS zaprojektowało nowoczesną STODOŁĘ o powierzchni 100 m2.

Mnogość zastosowań

Na podłużnym planie mieści się na jednym końcu otwarta część dzienna z aneksem kuchennym i kącikiem jadalnym. W okolicach wejścia zlokalizowanego pośrodku bryły zaprojektowano dwa małe gabinety do pracy online. Służące okazjonalnie jako pokoje gościnne lub też razem po połączeniu, dzięki zastosowaniu dużych przesuwnych, kieszeniowych drzwi, przestrzeń hobby. Jeden z tych gabinetów ma wejście bezpośrednio z przedsionka wejściowego. W przedsionku tym zaprojektowano szafę ubraniową, część do siedzenia, szafę na produkty żywieniowe (forma spiżarni) oraz małą przestrzeń wypoczynkową. Z tej komunikacji mamy dostęp do jednej z łazienek, do strefy dziennej oraz do strefy nocnej. W strefie nocnej znajdującej się na drugim końcu mamy również drugą łazienkę.

Pomieszczenie techniczne dostępne jest z wiaty oraz z jednego z gabinetów. Nie ma tu zatem garażu w bryle, czy zewnętrznego a jedynie wiata jednostanowiskowa połączona z domem. Zadaszony jest również duży taras dostępny z części dziennej domu.

W zgodzie z naturą

Duże przeszklenie na dwie kondygnacje w części dziennej daje niesamowity widok na las i rzeczkę położoną w małej dolince. Taras dostępny w tej części jest zadaszony, przez wysunięty dach co chroni od słońca. Posiada również element zacieniający w formie płyty oraz lamele drewniane – poziome w jednej części, nawiązujące swą formą do tych we wiacie na samochód. Taras nie tylko chroni zatem od słońca, ale również od deszczu, by kontakt z przyrodą mógł odbywać się przez jak największą część roku.

Architektura szyta na miarę

Dom mimo poddasza nieużytkowego posiada dość wysokie ścianki kolankowe – około 110 cm – dzięki czemu ma dobre proporcje i nawiązuje do nowoczesnej STODOŁY. Dodatkowo takie wysokości umożliwią brak wykonania sufitów podwieszanych w sypialni i salonie, co w przyszłości pozwoli na wykonanie tam małych antresoli. Umożliwia to też stworzenie dużej przestrzeni z sufitami katedralnymi i wystarczającej wysokości by przestrzeń była monumentalna i przyjemna. Na ażurowych, loftowych antresolach ze stali planowane są biblioteka w salonie i garderoba w sypialni. Podwójne wysokości umożliwiły również zastosowanie wysokich okien. Przeszklony szczyt w części wypoczynkowo-telewizyjnej oraz górne okno w sypialni to dodatkowe doświetlenie, jak również wykorzystanie walorów widokowych działki.

Elewacja dodająca minimalistycznego charakteru

Zarówno na dachu jak i na elewacjach zastosowano czarną blachę na rąbek, by uzyskać niepalność oraz by nadać minimalistycznego charakteru. Strefa wejściowa jest natomiast dużo bardziej urozmaicona. Mamy podwieszoną półkę, zadaszenie ażurowe wiaty, podcień, wsunięte wejście. Ciekawego rysunku dodają deski układane nie dosyć, że pionowo, to jeszcze na sztorc, licem do frontu. Grafitowy tynk i betonowe płyty dopełniają całości. Mamy niewielki dom, ale w bardzo dobrych proporcjach i z dobrych materiałów.

Odpowiednie rozplanowanie powierzchni

Największym wyzwaniem było zmieszczenie się w 100 m2 w dość obszernym programie użytkowym – 2 gabinety, sypialnia, część dzienna i 2 łazienki, to wytyczne inwestorów. Kolejnym wyzwaniem było odpowiednie ułożenie obiektu. Mimo, iż jest on małych rozmiarów, obszar zabudowy był mocno ograniczony przez las. Dodatkowo chcieliśmy uzyskać przestrzeń, mimo niewielkich rozmiarów. Ważne były również proporcje i odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Ale dzięki temu, że projekt jest w pełni indywidualny udało się pogodzić wszelkie materiały wyjściowe z dobrą architekturą.

Lokalizacja: powiat zgierski, Polska

Architekt