nowoczesna STODOŁA w Teksasie

JOBE CORRAL ARCHITECTS
Partnerzy

O inspiracji

STODOŁY to miejsca, w których przechowuje się sprzęt potrzebny do prac na farmie, uprawy ziemi, czy hodowli zwierząt. Czasem stanowią też formę przydomowego warsztatu. Czasem dają schronienie dla rzeczy mniej rolniczych. Jednak zwykle na farmie są to miejsca, gdzie zaczyna i kończy się dzień. Ta nowoczesna STODOŁA to budynek, który stanął w pobliżu stosunkowo małego, kamiennego domu na ranczu w Austin w Teksasie w USA. Choć prace rolne prowadzone są tu na skromną skalę jak na Teksas, ale i tak mają one duże znaczenie dla mieszkańców tego gospodarstwa.

Architekci z firmy Jobe Corral Architects zorganizowali nowy budynek tworząc tzw. „breezeway”, który oddziela garaż samochodowy od części przeszklonej i mniejszego garażu na quada ATV. Centralne, przewiewne przejście, jakim jest tu „breezeway”, służy też jako przestrzeń do pracy, miejsce przechowywania i sortowania narzędzi potrzebnych danego dnia. Drzwi STODOŁY otwierają się na przestrzał z obu stron tak, że może tam wjechać pojazd, a jedocześnie wpuszczają słońce i wiatr.

Budynek w stylu „dogtrot” jest ustawiony tak, by wpuszczał do środka letni wiatr i tworzył przewiewne, zacienione miejsce ucieczki przed upałem. Północna, przeszklona część budynku to idealne miejsce do przygotowywania rozsad, mycia produktów i czyszczenia złowionych tu ryb. Duże, stalowe okna zwrócone na północ można otworzyć, by zapewnić naturalną wentylację w tym pomieszczeniu.
Naturalne materiały, takie jak wapień i drewno cedrowe, w połączeniu z prostymi liniami i minimalizmem detali ze stali nie zdominowały krajobrazu i pozwalają otaczającej przyrodzie chwalić się swoim pięknem.

Lokalizacja: Austin w Teksasie, USA.
Tekst: nowoczesna STODOŁA