nowoczesna STODOŁA w wielkopolskim krajobrazie

Tom Kurek
Partnerzy

O inspiracji

Rzadko się zdarza inwestor, który docenia naturalne walory drewna jak to, że się ono starzeje, pęka, zmiana kolor – coraz bardziej wtapiając się w otocznie. I taki był zamysł całego projektu – dom ma być nowoczesną STODOŁĄ, ale ma wyglądać jakby był częścią wielkopolskiego krajobrazu i stał tu już dłuższy czas..! Nie ma niczego udawać…

Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe – od zachodu tworząc zadaszenie tarasu. Ściany szczytowe są w całości przeszklone – zapewniając cały czas kontakt z otoczeniem. Cała bryła obłożona jest modrzewiem syberyjskim bez żadnej impregnacji – drewno patynuje, dzięki czemu budynek wrasta w okolicę…Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje krajobraz – rama zewnętrzna z włókno-cementu ma swe odbicie także i wewnątrz – co jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Dodatkowo od strony południowej dzięki podwójnym przeszkleniom stworzono rodzaj szklarni dla kaktusów, które zbiera inwestorka. Cały budynek został pokryty okładziną z naturalnego modrzewia w układzie ażurowym. Wewnątrz we wszystkich pomieszczaniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego domu…i mimo że niektóre pękają – dodają charakteru całemu wnętrzu.

Inwestorka kocha nie tylko konie (stąd przydomowy wybieg), ale również naturalny krajobraz – dlatego też projekt otoczenia w minimalnym stopniu ingeruje w to – co zastaliśmy. Nie ma tu wystrzyżonego trawnika – a jest naturalna łąka…nie ma kostki – a jest podjazd z bruku porośnięty trawą.

Dom POZ_7 | POZNAŃ
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka współpraca: Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek
Powierzchnia użytkowa: 225m2

Lokalizacja: Poznań, Polska