nowoczesny dom we Francji

BIAMS

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

W sierpniu 2023 roku pracownia BIAMS miała przyjemność podjąć się realizacji domu za granicą, w regionie Nowa Akwitania, we Francji. Wizja lokalna odbyła się w II połowie sierpnia, natomiast projekt koncepcyjny powstał przez 3 tygodnie września. Udało się stworzyć obiekt nietypowy, w pełni indywidualny, wręcz nietuzinkowy i przez elementy wyjściowe do projektowania – bardzo niepowtarzalny…

Dom o powierzchni niecałych 120 m2, to dom parterowy z przydomową wiatą i rozległym tarasem. Wjazd na działkę jest po stronie południowej, a droga dojazdowa, która przejeżdża przez dom biegnie wzdłuż zachodniej strony. Spadek w stronę ulicy to niemal 20 procent i po tej stronie mamy też najlepszy widok na pagórkowate tereny centralnej Francji. Dodatkowym wymogiem była również pewna konieczność izolacji od zachodniego sąsiada, jak również wymóg lokalizacji wejścia od północy, a tarasu od południa. Stąd kształt domu, nieco przełamany o nietypowym obrysie.

Patrząc na kształt obiektu i spadek działki, oczywistym było wykonanie dachu dwuspadowego wzdłuż ulicy z kalenicą równoległą do głównych ścian. Nie dla pracowni BIAMS, gdyż odwrócili dach i stworzyli obiekt bardzo nietypowy z dachem dwuspadowym z kalenicą prostopadłą do ulicy i do dłuższych ścian obiektu. A dodatkowo w związku ze spadkiem terenu jedna połać opada bardziej niż druga. Zatem rzut, obrys, dach są zupełnie niesymetryczne. I dodatkowo dach ten wysunięty jest nad taras tworząc dlań zadaszenie i zacienienie bardzo wysokich okien.

Mimo niedużej wielkości obiektu i dość prostej funkcji mamy bardzo nietypową i niepowtarzalną bryłę. A dodatkowo by wtopić dom z otoczenie i krajobraz zastosowano ciemny tynk oraz połacie dachowe z blachy na rąbek w kolorze grafitowym. Stolarka jest również z barwie antracytowej. Jedynie mury oporowe i boki tarasu są wykonane z regionalnego kamienia w kolorze jasno-szarym. Elewacja frontowa – południowa od wjazdu jest tą główną, w pełni przeszkloną, a zarazem szczytową. Za nią kryje się część dzienna z sufitem katedralnym. Od północy mamy natomiast minimalistyczną ciemną elewację z ukrytymi drzwiami do domu i do spiżarni. Od tej strony mamy też łazienkę i kuchnię. A dwa pokoje są od strony południowo-zachodniej w skrzydle dolnym.

Tak, jak zawsze wizja lokalna, niezależnie od lokalizacji obiektu jest konieczna i wymagana. Poznanie rejonu, regionu, okolicy bliższej i dalszej, zobaczenie na żywo widoków z działki, otoczenia, roślinności. Odczucie zachowania słońca i jego operowania na działce to podstawy do stworzenia dobrego projektu. A kolejny punkt to spotkanie z Klientami, liczne rozmowy, poznanie przyzwyczajeń i zachowań oraz wymagań dla przyszłej przestrzeni – to podstawa dopasowanego na miarę indywidualnego projektu. Co ciekawe architekci nie dostali od Klientów żadnych inspiracji i przykładowych zdjęć obiektów, a jedynie opisy, elementy konieczne i sprawy związane z funkcjonalnością. I mimo tego trafili niemal w 100% w upodobania przyszłych mieszkańców.

Partner

BIAMS