Nowoczesne technologie w budownictwie

Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesne technologie w budownictwie wobec konstruktywizmu społecznego i w sukurs problemom gospodarki zrównoważonej.

Gospodarka zrównoważona na dobre zagościła w działaniach architektonicznych. W nowoczesnej pracowni projektowej coraz częściej gości fizyk budowli, audytor energetyczny, sam inwestor
i wykonawca. Na etapie projektowania jest też miejsce dla speca od architektury wnętrz.
Co dzisiaj, obok podstawowych walorów architektonicznych obiektu liczy się najbardziej? Co jest równie ważne jak powszechnie pożądane piękno? Co bywa zagrożeniem, a co jest zwykłym marnotrawstwem?

Funkcjonalność

Według badań przeprowadzonych przez pracowników kanadyjskiego uniwersytetu McGill, 90% mieszkańców domów jednorodzinnych wzniesionych w zabudowie szeregowej, w ciągu 3 lat od zasiedlenia, zmieniło wnętrze swoich domów. W ramach przeprowadzonych zmian modernizowano wielkość pomieszczeń, adaptowano strychy i piwnice, podnoszono komfort użytkowy, pięter, łazienek i kuchni. Stanowi to dowód na konieczność zaangażowania inwestora w fazie projektowania, chociażby w taki sposób, że przedstawi swoje wszystkie nawyki oraz wzorce użytkowania, które uwzględnione zostaną na etapie projektowania funkcji każdego pomieszczenia.

Trwałość

To jest zagadnienie najtrudniejsze do omówienia i do zorganizowania. Ogromna trudność wynika z tego, że budynek składa się z wielu elementów budowlanych i detali wykonanych z różnorakich materiałów, a ich trwałość związana jest z naturalnym cyklem starzenia, z amortyzacją oraz stosowaniem różnorakich metod konserwacji i zabezpieczania. Wskazana w projekcie, tzw. właściwa eksploatacja dotyczy przede wszystkim wykorzystywania danego budynku i pomieszczenia zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Wszelkie zmiany bez projektów, mogą mieć wpływ na zmianę warunków wilgotności lub nadmierne obciążenie konstrukcyjne i w konsekwencji będą miały wpływ na trwałość obiektu. Popularyzowane ostatnimi czasy wszelkie prace termomodernizacyjne powinny uwzględniać aktualną i zaprojektowaną fizykę budowli. Zaprojektowane, wszystkie elementy budowli powinny cechować się naturalnie długą żywotnością. Nawet elementy wykończeniowe, takie jak drzwi wejściowe powinny być odpowiedniej jakości. Drzwi zewnętrzne w domu jednorodzinnym są najbardziej eksploatowanym elementem. Nowoczesne drzwi kompozytowe wytrzymają minimum 25 lat w każdym budynku jednorodzinnym.

Remonty i modernizacje

O ile zwiększymy trwałość w budowli w sposób opisywany powyżej oraz zadbamy o funkcjonalność na etapie projektowania, naturalnie ilość remontów i modernizacji ograniczymy do niezbędnego minimum. Pozostaje jeszcze kwestia podatności na modernizację nieprzewidzianą. Takowa przydarza się ostatnio najczęściej z racji wymiany urządzeń grzewczych oraz montażu dodatkowych instalacji typu PV, monitoring, światłowód, sterowanie budynkiem lub jego otoczeniem.Powinniśmy też podkreślić wagę jakości instalacji wodnych, grzewczych i elektrycznych. W fazie budowy inwestorzy naturalnie unikają (nadmiernych ich zdaniem) wydatków na elementy, których nie widać. Fakt, że trzeba dołożyć trochę do lepszej rury kanalizacyjnej, wodnej czy grzewczej bywa powodem sporów w trakcie prac wykonawczych. Powód – przecież tego nie widać!!!
Woda, tak jak ogień, jest w stanie zniszczyć każdą substancję budowlaną. Wydatki na rury i kształtki stanowią około 0,3% budżetu na zakup materiałów do budowy domu. Tą wiedzą należy się podzielić najlepiej już w fazie projektowania. Świadomy klient zawsze podejmie lepszą decyzję.

Tempo pracy

Koszt utrzymania budowy jest kosztem, którego najczęściej nie kalkulujemy w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Jednakże tempo prowadzonych prac ma znaczenie i nie chodzi tu tylko o bieżący wzrost cen materiałów i robocizny. Z tego powodu, w dużym tempie rozwija się budownictwo prefabrykowane i modułowe.

Zagrożenia i straty

Znaczący postęp technologiczny zaowocował ogromną ilością nowoczesnych materiałów, które można stosować przy termoizolacji, hydroizolacji, wiatroizolacji oraz przy wykonywaniu trwałych instalacji elektrycznych, wodnych i grzewczych. Postęp technologiczny to także coraz bardziej popularne pompy ciepła. Wszechobecne są jednak trendy, które przeciwdziałają ich akceptacji
i stosowaniu. Jednym z nich jest przyzwyczajenie, ściśle powiązane z tak zwanym konstruktywizmem społecznym.
W poszczególnych grupach zawodowych zdobyte przez lata doświadczenie jest jedyną legitymacją do przedstawienia danej technologii wykonania budowli, poszczególnego elementu lub zastosowania nowych urządzeń. Dopiero masowe upowszechnienie się danej technologii przymusza niejako do jej rozpoznania, nauki stosowania i skłania do przedstawiania jej potencjalnym użytkownikom.

Kolejnym trendem powstrzymującym postęp są przestarzałe akty prawne, a innym, uleganie lobby producentów przestarzałych materiałów i urządzeń. Znamiennym przykładem w tym względzie jest stosowanie zgoła tradycyjnych izolacji w miejsce tych, które mają obecnie najlepszą lambdę. Inny przykład to instalacje wodne i grzewcze wykonane z polibutylenu, materiału, który uchodzi w Europie za najtrwalszy i to po 50- ciu latach użytkowania.

Brak fachowców

Ostatni z problemów pojawił się nagle i jest znakiem naszych czasów. W sukurs przychodzą, wymieniona wcześniej prefabrykacja oraz wszelkie inne proste i szybkie metody montażu. Przykładowa, ogromna ilość ogłoszeń o treści „poszukujemy instalatorów sanitarnych” jest znamienna. Jedną z powszechnych już na zachodzie technologii montażu instalacji sanitarnych jest metoda push fit. Metoda ta jest lansowana przez Światowe Stowarzyszenie Producentów Systemów Polibutylenowych.
Dla projektantów instalacji sanitarnych – wodnych i grzewczych firma Nueva Terrain Polska przygotowała odpowiednie wsparcie w postaci oprogramowania najnowszej generacji InstalSystem5.

Dla czytelników nowoczesnej STODOŁY do pobrania pod tym linkiem program będzie dostępny na wszystkie stanowiska przez 30 dni gratis. Pakiet InstalSystem 5 jest nową generacją oprogramowania dla projektantów instalacji grzewczych, chłodzących i wodociągowych. Ponad 20 letnie doświadczenie InstalSoft we współpracy z projektantami oraz producentami systemów i urządzeń sanitarnych, pozwoliło na znaczne usprawnienie koncepcji projektowania i przeniesienia jej na konkretnej moduły, funkcje i narzędzia. Nowa, rewolucyjna generacja programu, wyznacza nową jakość na rynku oprogramowania inżynierskiego.

Podsumowanie

Budownictwo rozwija się obecnie w tempie nie notowanym przez dekady. Mimo ogromnego postępu w dziedzinie, nie można wciąż sprostać oczekiwaniom rynku. Odwieczny brak mieszkań stanowi problem nadrzędny jednakże dużym wyzwaniem jest umiejętność sprostania wymaganiom gospodarki zrównoważonej i kolejnym obostrzeniom. Ślad węglowy, energooszczędność, OZE
i trwałość to już nie mrzonki tylko zagadnienia, które na stałe zagościły w branży. Wobec takiego rozwoju i tak dużych wyzwań nie sposób ignorować nowe technologie. To może nie grozi wypadnięciem z rynku, ale nie zadowoli inwestora i nie przysporzy poleceń.

Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej o asortymencie Nueva Terrain.

Tekst: Nueva Terrain