Oak Woodland

Walker Warner Architects Matthew Millman
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Oak Woodland położony we wspaniałym, przypominającym park otoczeniu, pełnym dojrzałych dębów o wysokości ponad 24 metrów, spełnia oczekiwania klientów dotyczące domu rodzinnego, który jest swobodny, stylowy, funkcjonalny i elastyczny. Elastyczne przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz pozwalają na użytkowanie i czerpanie przyjemności z całej witryny, zarówno domu, jak i terenu.

Posiadłość, do której można było dojechać długą drogą, przez lata rozwijała się fragmentarycznie, co zaowocowało doświadczeniem, które nie było niczym spokojnym. Całkowicie przerabiając bryłę i łącząc tradycyjne i nowoczesne gusta klientów, zespół projektowy stworzył sugestywny nowy dom, który jest położony w lesie. Wykorzystując czyste linie i oszczędną paletę cedru, metalu i betonu, dwupiętrowa rezydencja Oak Woodland graniczy z rezerwatem otwartej przestrzeni.

Kalifornijski Oak Woodland

Przejrzystość domu i stosunek do gruntu odzwierciedlają rozległość terenu, co jest widoczne po przybyciu do oficjalnego wejścia, gdzie goście mogą natychmiast doświadczyć naturalnego otoczenia dzięki bezproblemowym połączeniom wewnątrz i na zewnątrz. Linie dachu Oak Woodland są rozciągnięte, aby chronić wnętrza przed gorącym latem, jednocześnie reagując na formy widoczne w kalifornijskim wiejskim krajobrazie, który posłużył jako inspiracja dla projektu domu. Wewnątrz zespół stworzył strefy, w których mogą odbywać się wspólne zajęcia rodzinne.

„Dom został podzielony na strefy publiczne i prywatne”, zauważa Mike McCabe z Walker Warner Architects, „a codzienne przestrzenie mieszkalne rodziny przechodzą jedna w drugą. Zamysłem architektonicznym było zapewnienie domu, który na co dzień jest mały dla rodziny, ale może zostać rozbudowany, aby pomieścić większe spotkania i wydarzenia”. Codzienna swobodna przestrzeń do życia, spożywania posiłków i gotowania przylega bezpośrednio do basenu i tarasu. „Prywatne części domu służą wypoczynkowi i spędzaniu czasu z rodziną”, dodaje McCabe, „podczas gdy części publiczne pozwalają im mieszać się z gośćmi i cieszyć się wszystkim, co Oak Woodland ma do zaoferowania”.

Materiały i design

Materiały wewnętrzne i paleta kolorów uzupełniają architekturę i są obecne w całym domu w różnych wykończeniach. Drzwi z bejcowanych desek zamontowano w malowanych ramach z okuciami z brązu o fakturze tekstury, podłogi z delikatnego szarego wapienia połączono z ciepłymi deskami z orzecha włoskiego, a ściany pokryto szarą białą farbą, aby stworzyć wrażenie ciepłej nowoczesności. Kamień na kominku to ten sam materiał, co kamienna podłoga, ale ręcznie obrobiony z efektem przypominającym pociągnięcie pędzla, który nadaje powierzchni lekką, elegancką fakturę.

Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz, które zostały zaprojektowane i wyselekcjonowane na potrzeby projektu, uzupełniają swobodną, ale dynamiczną architekturę, jednocześnie nadając rezydencji elegancki charakter. Proste rzeźbiarskie kształty, teksturowane tkaniny, organiczne elementy i kilka akcentów leśnych kolorów uzupełniają mariaż wnętrza i zewnętrza. „Prawie każdy mebel ma kąt lub nachylenie” — zauważa David Oldroyd z ODADA. „Ale bardziej naturalne kształty – takie jak zakrzywione nogi krzesła lub pufy w kształcie kamieni – wprowadzają pewną miękkość”.

Posiadłość graniczy z rezerwatem na otwartej przestrzeni, więc projektant krajobrazu Bernard Trainor z Ground Studio delikatnie przeniósł stworzony przez człowieka ogród w naturalne otoczenie, aby oszukać oko, sprawiając, że posiadłość wydaje się ciągnąć w nieskończoność. Podobnie jak w przypadku architektury, podejście Trainora do projektowania polegało na zręcznym „przewleczeniu igły” między dębami. „Bliżej domu”, zauważa Trainer, „twardy krajobraz i nasadzenia odzwierciedlają architektoniczne kształty domu – są bardziej liniowe. W miarę oddalania się, do lasu dębowego, stają się coraz bardziej dzikie”. Ogólnie rzecz biorąc, projekt rezydencji wewnątrz i na zewnątrz godzi kontekst historyczny, ograniczenia budowlane i funkcjonalność, tworząc spójną i harmonijną przestrzeń do życia.

Lokalizacja: San Franicsco, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA