Octothorpe House

Mork-Ulnes Architects Jeremy Bittermann
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom Octothorpe stoi na szczycie działki w miejscu lasu, który dwie dekady temu strawił pożar. To teraz popularne miejsce dla entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, położone w niewielkiej odległości od szlaków, rzeki Deschutes i stawu Mirror Pond, pobliskich jezior Cascade Lakes i stoków narciarskich. Z działki roztaczają się przepiękne widoki na ośnieżone szczyty gór Three Sisters i las państwowy Deschutes River.

Dzieciństwo wśród natury

Klienci Mike i Katherine od lat rozważali przeprowadzkę z domu w San Francisco, aby zapewnić ich małemu dziecku życie na świeżym powietrzu. Para, która pochodzi z Wielkiej Brytanii i Teksasu, jest postępowa technologicznie. Około 2016 roku kupili działkę w Bend w stanie Oregon, których przyciągnął lokalny klimat – typowy dla wysokiej pustyni z suchymi miesiącami letnimi, a także śnieżnymi zimami, chłodnymi nocami i słonecznymi dniami – oraz różnorodną topografią jezior i gór, które pozwalają na mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu.

Przede wszystkim ekologia

Klienci mieli kilka próśb dotyczących swojego nowego domu. Miał być on postępowy pod względem ekologicznym, oferując wysoki poziom elastyczności. To wszystko przy uwzględnieniu pustynnego krajobrazu. Potrzebowali dwóch sypialni dla siebie i dziecka oraz dwóch pokoi gościnnych dla częstych gości. Konstrukcja z drewna klejonego krzyżowo to niskoodpadowa i wysoce wydajna metoda budowy, w której wszystkie materiały są wstępnie przycinane poza miejscem budowy, co pozwala na odpowiedzialny recykling odpadów budowlanych w fabryce. Ściany wewnętrzne domu to prawie wyłącznie panele z sosny, świerku i jodły. Na zewnątrz zastosowano Shou Sugi Ban — spalone drewno cedrowe, które jest wodoodporne i z biegiem czasu nie wymagało prawie żadnej konserwacji.

Dom zaprojektowano wokół szeregu wypełnionych światłem przestrzeni – wejścia, kuchni i salonu, sypialni i części wypoczynkowej – z których wszystkie zapewniają widok na centralny dziedziniec i rozległy widok na otaczającą pustynię. Nietypowa organizacja przestrzeni stwarza zachwycające połączenie z otoczeniem. Zainspirowany barwami i fakturami otaczającego krajobrazu, dom dopasowuje się do stonowanej palety kolorów pustynnego otoczenia.

Lokalizacja: Bend, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA