Old Rectory Farm

Alexander Hills Architects
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Początkowe założenia projektu domu skupiały się na przekształceniu stajni w poziome zakwaterowanie dla poruszającego się na wózku inwalidzkim ojca klienta. W miarę postępów odkryto kilka przeszkód, skupiających się głównie na dostępie, użytkowaniu i widokach. Dlatego projekt ten rozrósł się i obejmował wielokrotne rozbiórki, nową rozbudowę i ogólną reorganizację plan terenu.

Stworzono nowy „kręgosłup” dostępu, wokół którego można było zorganizować wszystko inne. Zaproponowano poprowadzenie gości prosto od głównego wejścia w stronę ogrodu, skąd najlepiej widać było widok na dolinę Glaven i rozległe słońce Norfolk. Zajęto się także sąsiadującymi przestrzeniami gospodarczymi, łącząc odmienne przybudówki z kolejnym niewielkim przedłużeniem. Na koniec stworzono harmonijną fasadę od strony podjazdu i dodano niewielkie przedłużenie od północy. Posunięcia te skupiały się na stworzeniu bardziej efektywnego układu przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu płynności pomiędzy wejściem i na zewnątrz, rozszerzeniem wewnętrznych przestrzeni na zewnątrz i zwiększeniem wszechstronności funkcjonowania przestrzeni. Umożliwiają one osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim łatwe i godne uczestnictwo w życiu rodzinnym.

Oba rozszerzenia różnią się architektonicznie. Proponowana rozbudowa bloku gospodarczego, bardziej dostosowana do procesów stosowanych w gospodarstwie rolnym, charakteryzuje się solidną obróbką drewna, cegły i krzemienia, zgodnie z XIX-wiecznym językiem narodowym. W zachodnim bloku, bardziej rodzinnym i prywatnym, zastosowano bogatą patynowaną powłokę cynkową.

Lokalizacja: Norfolk, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA